25 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası'ndan dijital ruble hamlesi

Merkez Bankası’ndan dijital ruble hamlesi

Rusya Merkez Bankası’dan dijital ruble hamlesi geldi. Dijital rublenin, nakit ve gayri nakdi ile birlikte ek bir para biçimi haline gelebileceği ifade edildi. Bunun için ek bir ödeme altyapısının oluşturulacağı açıklandı.

Rusya Merkez Bankasının kağıt ve metal paranın yanı sıra dijital para birimi için çalışmalar yaptığı öğrenildi.

Merkez Bankası’nın istişare raporunda yer alan açıklamada “Dijital ruble, ulusal para biriminin dijital bir biçimi olacak ve paranın işlevlerini yerine getirmek için gerekli tüm özelliklere sahip olacak. Dijital ruble, Rusya Merkez Bankası tarafından verilecek. Dijital ruble, nakit ve nakit olmayan ruble ile birlikte dolaşan ek bir para biçimi haline gelecek. Bu, Rusya’daki ödeme alanının sorunsuz olmasını ve rubleyi bir formdan diğerine dönüştürme kolaylığını sağlayacak” ifadelerine yer verildi.

Aynı zamanda Merkez Bankası, dijital rublenin tanıtımı için, Rus ödeme sisteminin istikrarının daha da geliştirilmesine katkıda bulunacak ek bir ödeme altyapısının oluşturulması gerektiğini belirtiyor.

Dijital ruble, e-cüzdanlara yatırılabilecek

Raporda yer alan açıklamada aynı zamanda, dijital rublelerin e-cüzdanlara yatırılabilecek. Hem online hem de internet ve mobil iletişimlere erişimin olmadığı durumlarda mobil cihazlar, dijital para için kullanılacak. Böylece, dijital ruble parasal dolaşımı tamamlayacak ve ticari bankalardaki hesaplarda nüfus ve işletmelerin nakit ruble ve fonları ile eşzamanlı olarak kullanılacak.

Dijital rublenin bir kullanıcıdan diğerine aktarımı

Ayrıca, nakit, her biri benzersiz bir numaraya sahip olan banknot şeklinde verilirse ve ticari bankalardaki hesaplara giriş şeklinde nakit olmayan para varsa, dijital ruble, özel bir elektronik cüzdanda saklanacak benzersiz bir dijital kod formunda olacaktır. Dijital rublenin bir kullanıcıdan diğerine aktarımı, dijital kodun bir elektronik cüzdandan diğerine taşınması şeklinde gerçekleşecektir.

Açıklamada aynı zamanda “Rusya Bankası, dijital rubleyi aşamalı olarak geliştirecek. Dijital rubleyi tanıtmak ve konseptini tanımlamak için, olasılıkları ve beklentileri değerlendirdikten sonra, halkın yorumlarını dikkate alınacak. Daha sonra dijital ruble sınırlı bir kullanıcı çemberi için pilot projede hizmete sunulacak. Bunun için bir dijital ruble platformu geliştirmek planlanıyor. Bundan sonra, fizibilite ve dijital rubleyi başlatmak için sonraki adımlar hakkında bir karar verilebilir” denildi.

Her bir aşamanın uygulanmasının zamanlaması, halk yorumlarının sonuçlarına dayalı olarak gelecekte belirlenecektir.

Finansal istikrara katkı sağlayacak

Dijital rublenin piyasaya sürülmesinin, finans sektörünün dijitalleşmesindeki küresel eğilimlerin hızla geliştiği ve diğer merkez bankalarının dijital para birimlerini geliştirdiği bir zamanda ekonominin para kazanma risklerini sınırlayarak finansal istikrara daha da katkıda bulunabileceği belirtildi.

Merkez Bankasının verilerine göre, dijital rubleyi tanıtmanın avantajlarından biri, ekonomik varlıklar ve bunların ödemeleri hakkında büyük veri dizilerine dayalı analiz yapma yeteneğidir.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Dijital ruble üzerinden tüzel kişilerle offline hesaplama ve kullanıcılar arasında transferler uygulanabilirse, dijital rublelerin ve kullanıcıların çıkarlarının korunmasını sağlamak için ayrı önlemler uygulama olasılığını göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, tek seferlik bir işlemin miktarının yanı sıra belirli bir dönemdeki toplam işlem miktarına sınır getirilmesi ve belirli bir süre boyunca gerçekleştirilebilecek işlemlerin sayısına sınırlamalar getirilmesi gibi.”

Şirketlerde dijital ruble

Şirketler, dijital ruble ödemelerinde belirli kısıtlamalara sahip olabilecek. Böylelikle, dijital rublenin kullanımı, devletin hükümet sözleşmeleri veya diğer bütçe ödemeleri kapsamında tahsis edilen fonların hareketini otomatik olarak izlemesine ve amaçlarına uymayan harcamalarını yasaklamasına izin verecek.

Örneğin, devlet sosyal yardımlar için bir kuruluşa dijital bir ruble olarak fon tahsis etmişse, bunlar ofis ekipmanı satın almak için harcanamayacak. Bu tür kısıtlamaların idaresi, ödeme sisteminin bir unsuru olabilecek veya “akıllı sözleşmelere” emanet edilebilecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Gamaleya Merkezi “Temmuz’da önemli gelişmeler olacak”

Gamaleya Merkezi, pandemi konusunda "Temmuz'da önemli gelişmeler olacak" açıklamasını yaptı. Toplu aşılama ve bağışıklık nedeniyle virüsün üstesinden gelineceği bildirildi.

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı. Mağazaya girmek için, App Store ve Google Play'de bulunan özel bir uygulamanın indirilmesi X5 ID‘ye kayıt...

Rus petrol tankerinde patlama

Rus petrol tankerinde patlama meydana geldi: 10 kişi kurtarıldıAzak Denizi'nde bir Rus petrol tankerinde meydana gelen patlama...

Kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti

Otostopla bindiği otomobil kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti.Antalya'nın Alanya ilçesinde otostopla bindikleri otomobilin kaza yapması sonucu,...