21 Ekim 2020
Ana Sayfa Yerel Kosachev: Barış yoksa, ateşkes iyidir

Kosachev: Barış yoksa, ateşkes iyidir

Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Başkanı Konstantin Kosachev, Karabağ konusundaki ateşkes anlaşması hakkında “Barış yoksa, ateşkes iyidir” açıklamasını yaptı.

Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un ev sahipliğinde Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının vardığı ateşkes  hakkında, Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Başkanı’ndan açıklama geldi.

“Sonuç hiç yoktan iyidir”

Başkan Konstantin Kosachev, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “ Beklenen olay gerçekleşti. Ateşkes antlaşması imzalandı. Eğer ki barış yoksa, ateşekes olmalı. Bu sonuç hiç yoktan iyidir. Provokatörler yeniden bir saldırı gerçekleştirirse, bu sefer taraflar ateş açma hakkına sahip olacak. Bu nedenle her iki tarafta provokatif olmamalıdır.” İfadelerini kullandı.

Kosachev, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in “siyasi iradesini tam olarak gösterdiğini” ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bunu uyguladığını açıkladı.

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Başkanı Kosachev

Taraflara teşekkür etti

Kosachev, Bakü ve Erivan’a, Moskova’ya geldikleri için  teşekkür etti. Kosachev açıklamasında” Şimdi asıl sorumluluk elbette çatışmaya başlayan taraflardadır. Ateşkes  konusunda anlaşmaya varan taraflar, savaş esirlerinin, cenazelerin değişimi konusunda anlaştılar. Böylece Karabağ’da akan kan durdu.” İfadelerini kullandı.

Varılan ateşkes anlaşması

Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak Cuma günü Moskova’ya geldi. Görüşmeler 10 saatten fazla sürdü ve ateşkes antlaşması ile sona erdi. Anlaşma dört noktadan oluşuyor.  Uluslararası Kızılhaç Komitesinin yardımıyla,  Saat 12:00’dan itibaren insani yardım amaçlı olarak savaş esirlerinin, cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus sporcu, Galatasaray’a transfer oldu

Rus sporcu Tatiana Kosheleva, Galatasaray'a transfer oldu.Galatasaray HDI Sigorta Kadın Voleybol Takımı, eski oyuncularından Tatiana Kosheleva'yı yeniden kadrosuna...

RUSYA’DAKİ BEYAZ YAKALI TÜRKLER 4. BÖLÜM | Cacharel ve U.S. Polo Rusya Genel Müdürü Mustafa Şahin

Rusya'daki Beyaz Yakalı Türkler 4. Bölümünde Cacharel ve U.S. Polo Rusya Genel Müdürü Mustafa Şahin ile Rusya'daki yaşantısını konuştuk.

Moskova’da yarın mevsimin ilk kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji uzmanlarının bildirdiğine göre Moskova'da yarın, mevsimin ilk kar yağışı bekleniyor.RIAMO’nun meteorologlarının bildirdiğine göre 2020’nin sonbahar sezonundaki ilk...

Moskova Belediyesi, yemek dağıtım şirketlerini mercek altına alıyor

Moskova Belediyesi, yemek dağıtım şirketlerini mercek altına alıyor. Teslimat hizmetleri veren Yandex.Eda ve  Delivery Club’u kontrol edecek.Moskova...