28 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Lavrov “Rusya, Karabağ'daki çözüme yardım etmeye hazır”

Lavrov “Rusya, Karabağ’daki çözüme yardım etmeye hazır”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov “Rusya, Karabağ’daki çözüme yardım etmeye hazır” açıklamasını yaptı. Rusya Federasyonu senatörü Aleksey Puşkov, Erivan’ın Moskova’dan uzaklaşmasının, Karabağ krizinde bir etken olduğunu söyledi. 

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermeni mevkidaşı Zohrab Mnatsakanyan ile Dağlık Karabağ bölgesindeki durumu telefonla görüştü. Lavrov, bir an evvel ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çözüm arayışları

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Görüşmede asıl odak noktası Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki durumdan, bir çıkış yolu bulmakla ilgili konulardı” ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın açıklamalarında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Rus tarafı, sivil nüfusun can kayıplarının artmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Bir an önce ateşkes gerekliliği vurgulandı. Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa liderlerinin ortak açıklaması ve AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının himayesinde, tarafların Dağlık Karabağ çözüm sürecini, siyasi ve diplomatik yola geri döndürmelerine yardımcı olmaya hazır olduklarını yinelediler” ifadelerine yer verildi.

Erivan’ın, Moskova’dan uzaklaşması mevcut duruma yol açtı

Rusya Federasyonu senatörü Aleksey Puşkov, Erivan’ın Moskova’dan uzaklaşmasının, Dağlık Karabağ’daki mevcut askeri çatışmanın dolaylı bir nedeni olduğunu belirtti.

Puşkov, Karabağ’daki çatışmanın kötüleşmesinin Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın döneminde olmasının tesadüf olmadığını belirterek açıklamalarında “Bu bir tesadüf değil, bilinçli bir hesaplamadır. Bu, yeni Ermenistan hükümetinin Rusya ile ilişkileri sorgulama eğiliminden kaynaklanıyor” ifadelerine yer verdi.

Senatör açıklamalarında ayrıca şu sözlere yer verdi:

“Türkiye, Erivan’ın Batılı ülkelere yönelik son zamanlarda göze çarpan ilgisine rağmen bu ülkelerin Ermenistan’ın yardımına koşmayacağını biliyor.”

EN ÇOK OKUNANLAR

Mişustin’e göre dünyayı bekleyen zorluklar

Rusya Başbakanı Mişustin, yakında gelecekte dünyayı bekleyen zorlukları açıkladı. Mişustin’e göre bu zorlukların başında ekonomik kalkınma yer aldı.Rusya...

Sberbank, MB’nin pandemi politikasını övdü

MB’nin pandemi politikası, Sberbank Genel Müdür Gref tarafınan övüldü. Gref, Merkez Bankası’nın (MB) pandemi krizine, hızlı ve zamanında yanıt verdiğini açıkladı.

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması geldi. 6 ila 11 sınıflardaki öğrencilerinin uzaktan eğitime devam edeceği belirtildi.Moskova...

Rusya’da vergi krizi

Rusya’da her 5 şirketten birinin  vergi ödeyemeyeceği, bu durumun da  yakın gelecekteki vergi krizi yaşanmasına sebep olacağı belirtildi.