26 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da benzin fiyatları, bu yıl yüzde 2,1 arttı

Rusya’da benzin fiyatları, bu yıl yüzde 2,1 arttı

Rusya’da benzin fiyatları, 2020 yılının başından beri yüzde 2.1 arttı. Buna karşılık, üreticilerin maliyetinin de yüzde 19 arttığı açıklandı.

Maliyet yüzde 19 arttı

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından yapılan açıklamada 2020 yılı başından itibaren perakende akaryakıt fiyatlarının yüzde 2,1 arttığı belirtildi. Açıklamada, üreticilerin maliyetinin ise yüzde 19 arttı ifade edildi.

Ağustos’da fiyat yüzde 0.3, maliyet ise yüzde 4.9 arttı

Rosstat, bu yılın Ağustos ayında Rusya’da benzine yönelik ortalama tüketici fiyatlarının, Temmuz ayına göre yüzde 0,3 oranında arttığını belirtti. Ancak, raporlama ayı için benzin üreticileri toptan satış fiyatlarını yüzde 4,9 oranında düşürdü.

İstatistik Servisi, Ağustos ayında Rusya’nın 26 bölgesinde fiyatlarda yüzde 0,4 ve daha fazla artış kaydedildiğini açıkladı. Otomobil benzini için en dikkat çekici fiyat artışı yüzde 3,6 ile Sahalin Oblastı’nda gerçekleşti. Aynı zamanda ülkenin dokuz bölgesinde fiyatlarda düşüş olduğu ortaya çıktı. Benzin maliyeti en çok yüzde 4’er düşüşle Mari El Cumhuriyeti ve Kursk Oblastı’nda gerçekleşti.

Rus sürücüler, pahalı olan  AI-95 benzin markasından vazgeçmeye başlamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da yeni lider; Spartak Moskova

Rusya'da yeni lider, Krasnodar'ı deplasmanda yenmeyi başaran Spartak Moskova oldu.Rusya Premier Ligi’nin 12. Turunun yeni lideri Spartak Moskova...

Erdoğan’dan ABD’ye S-400 cevabı: Biz kabile devleti değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da ABD'ye, Türkiye'nin aldığı hava savunma sistemleri S-400 ile ilgili cevap geldi. Erdoğan "Biz kabile devleti değiliz" dedi.

Dünya genelinde vaka sayısı hızla artıyor

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı hızla artıyor. Vaka sayısı 43 milyonu aştı.Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19)...

Rusya’da günlük vaka sayısı arttı

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı düne göre arttı. 16 bin 521 olan dünkü vaka sayısının bugün 16 bin 710'a yükseldiği açıklandı.