31 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Lavrov " Rusya, Türkiye ve İran, Suriye işbirliğine devam ediyor"

Lavrov ” Rusya, Türkiye ve İran, Suriye işbirliğine devam ediyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Rusya, İran ve Türkiye, Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışmasıyla ilgili iş birliğine devam ediyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, İran ve Türkiye’nin, Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışması konusunda iş birliğine devam ettiğini söyledi.

Zarif, Lavrov ile Moskova’da bir araya geldi

Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, başkent Moskova’da bir araya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı, İranlı mevkidaşı Zarif ile Moskova’da bir araya geldi

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, ABD’nin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlarla baskı kurduğuna dikkati çekerek, “Bu, uluslararası hukukun tüm normlarına aykırıdır.” dedi.

ABD’nin yaptırımları red ediliyor

Lavrov, İran ile yapılan nükleer anlaşma meselesine de değinerek, “Tüm uluslararası toplum gibi, Moskova ve Tahran, ABD’nin süresiz silah ambargosunu uygulama ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun önceki yaptırım kararlar mekanizmalarını devreye sokma girişimlerini red ediyor.” şeklinde konuştu.

Suriye işbirliğimiz sürüyor

Suriye rejimi ve muhalefet arasında yapılması planlanan görüşme konusuna da değinen Lavrov, Astana Formatı’nın Suriyeliler arasındaki çıkmazların çözülmesi için oluşturulduğunu hatırlattı.

Lavrov, Astana Formatı’nın Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasında önemli rol oynadığını vurgulayarak, “Oluşturduklarımızdan sorumluyuz. Rusya, İran ve Türkiye, Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışması konusunda iş birliğine devam ediyor. Bu doğal bir şey. Çünkü çalışma sürecinde üstesinden gelinmesi gereken sorunlar ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Astana Formatının Suriye’de yüzleşme seviyesini azalttığını belirterek, “Bu görüşme (Suriye rejimi ve muhalefet arasındaki görüşme) Anayasa Komitesinin yerini almaz. Aynı şekilde Anayasa Komitesinin oluşturulması, Astana Formatının yerini almaz.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif

Zarif, Astana Formatının, Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasına yardımcı olduğunu anımsattı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...

Dünya geneli vaka sayısı, 46 milyonu aştı

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 46 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 194 bin 423 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya Premier Ligi

Rusya Premier Ligi konusunda en kapsamlı bilgiyi burada bulabilirsiniz.Rusya Premier Ligi 1992 yılında kuruldu.  Rusya Premier Ligi’nde...