25 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Putin’den, topluma ekonomik destek garantisi geldi

Putin’den, topluma ekonomik destek garantisi geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den topluma ekonomik destek garantisi geldi. Putin, toplumu ve sosyal yükümlülüklerini ekonomik açıdan desteklemeye yönelik tüm programların zorluklara rağmen tam olarak finanse edileceğini garanti etti.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya parlamentosunun üst meclisinin sonbahar oturumu öncesinde Federasyon Konseyi üyeleriyle bir araya geldi.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere de destek sürecek

Rus lider, toplumu ve sosyal yükümlülüklerini ekonomik açıdan desteklemeye yönelik tüm programların zorluklara rağmen tam olarak finanse edileceğini garanti etti. Buna ek olarak hükümet, ekonominin kilit sektörlerinin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemeye devam edecek.

Yoksullara maddi yardım

Rusya Devlet Başkanı, senatörlere hitaben yaptığı konuşmada, vatandaşlar için son derece önemli ve temel konuları ele almaları gerektiğini kaydetti. Putin “Bu toplantıya, salgının en zor döneminde sorumlu, iyi koordine edilmiş çalışmalardan ötürü, çocuklu aileleri, ev işlerini ve ekonominin reel sektöründeki işletmeleri desteklemeyi amaçlayan yasal düzenlemelerin derhal kabul edilmesini sağlamak için parlamentonun üst meclisine teşekkür ederek başlamak istiyorum” dedi.

Putin, işsizliğin Ağustos ayında artmaya devam ettiğini, ekonomik olarak aktif nüfusun yüzde 6’sının işsiz olduğuna değindi.

Vatandaşlara yardımcı olmak gerekiyor

 Putin,  her şeyden önce düşük gelirli vatandaşların zorlu yaşam koşullarının üstesinden gelmelerine, yaşamlarını değiştirmelerine yardımcı olmak gerektiğini vurgulayarak “Düşük gelirli aileler için, maddi durumu zor olan çocuklar için aylık ödemeler sağlıyoruz. Bu destek tedbirleri toplamda yedi yaşına kadar 4 milyon 850 bin çocuğu kapsıyor. 0-3 yaşında olan çocuğun ödeme alma miktarı, belirli bir bölgedeki çocuklar için bir yaşama ücretidir” şeklinde konuştu.

Kamuda tasarruf ettiklerine dikkat çekti

Devlet Başkanı Putin “Bunun için kaynaklarımız var ve bu dünyada ve ülkemizde en zor ekonomik sonuçları olan bir salgın sırasında ve petrol fiyatlarındaki keskin düşüş zamanında oldu. Devlet harcamalarını önemli ölçüde artırabildik ama vatandaşları ve ekonomiyi destekledik. Bunu, düşük düzeydeki kamu borcu ve önceden birikmiş mali rezervler sayesinde yaptık” dedi.

Petrol gelirine bağımlı değiliz

Rusya Devlet Başkanı, Rus ekonomisinin ve bütçesinin petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara kritik bir şekilde bağımlı olmadığını bildirdi. Putin “Ekonomimiz ve bütçemiz artık petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara kritik bir şekilde bağımlı değil. Bunun petrolden elde edilen ana gelir kaynağı olduğunu söyledim, ancak elbette artık kritik bir bağımlılık yok” dedi.

Petrol ve doğalgazda rekor düşüş

Rus lider, Rusya’nın modern tarihinde ilk kez 2021 yılında petrol ve gaz bütçe gelirlerinin payının üçte bire düşeceğini söyledi.

Putin “2011’de petrolden elde edilen gelirler tüm bütçe gelirlerinin yarısını oluşturuyorsa, 2021’de payları üçte birine düşecek. Buna göre petrol dışı ve doğalgaz bütçe gelirlerinin payı yüzde 70’e çıkacak.” Dedi.

Koronavirüsle mücadele

Konuşmasında aynı zamanda koronavirüs hakkındaki durumu değerlendiren Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin “Salgın sırasında hepimiz özel bir şeyler hissettik, her insan hayatının değerini, sağlık çalışanlarının kahramanca çalışmasının önemini ve tabii ki etkili bir sağlık sisteminin ülkesi için, toplum için büyük rolün farkına vardık. Bugün, Rus sağlık sistemi koronavirüs enfeksiyonuna ve soğuk algınlığındaki mevsimsel dalgalanmaya etkin bir şekilde direnmeye hazır. Modern bir enfeksiyon hastalıkları hastanesi olarak çalışmaya hazır yeni tıp merkezleri inşa edildi ve faaliyete geçirildi. İlaç ve koruyucu ekipman rezervi oluşturuldu. Koronavirüse karşı koruma sağlayabilecek aşı geliştiren ilk bizim bilim adamlarımız oldu” ifadelerine konuşmasında yer verdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti

Otostopla bindiği otomobil kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti.Antalya'nın Alanya ilçesinde otostopla bindikleri otomobilin kaza yapması sonucu,...

Çelyabinsk | Chelyabinsk | Rusya Şehirleri | Челябинск

Çelyabinsk | Chelyabinsk ,  Rusya Federasyonu'nun en büyük sanayi, ekonomi, kültür ve iş merkezlerinden birisi ve Rusya’nın nüfus bakımından en büyük yedinci...

Yevgeny Chizhov, Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülü kazandı

Yazar Yevgeny Chizhov, bir bit pazarının sakinlerini konu alan Cennet Koleksiyoncusu romanıyla Çağdaş Rus Düzyazısı'nda Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülü kazandı. Ödül töreni...

Bochkarev, koronavirüs aşısı olacak

Moskova İnşaat Departmanı Başkanı Andrey  Bochkarev, koronavirüs aşısı olacağını açıkladı. Başkan, departman çalışanlarına aşı olmaları çağrısında bulundu.