31 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusların, Türkiye’de ‘Güvenli Tatil’ tercihi artıyor

Rusların, Türkiye’de ‘Güvenli Tatil’ tercihi artıyor

Yeni tip koronavirüs sürecinde sağladığı Türkiye’de “Güvenli Tatil” imkanlarıyla konuklarını ağırlayan Antalya, 10 Ağustos-13 Eylül döneminde 556 bin 82 Rus misafire ev sahipliği yaptı. Rusların Antalya tercihi sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda, Kovid-19 sürecinde başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında, Türkiye’nin turistik bölgelerinde sertifikayla hizmet veren birçok tesis, ziyaretçilerine güven veriyor.

 Antalya, Rusların ilk tercihi

Salgın sürecinde de turistlerin ilk tercihleri arasında yer alan Antalya, her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı ülkelerden gelen turistleri misafir ediyor. Kente gelen turistler arasında Ruslar, yine ilk sırada yer alıyor.

En çok deniz, kum ve güneş tatilini tercih eden Ruslar, bu sene ise normalleşme süreciyle 10 Ağustos’ta karşılıklı uçuşların başlamasıyla tercihlerini yine Antalya’dan yana kullandı. Yılbaşından 13 Eylül’e kadar Antalya’ya gelen 2 milyon 3 bin 946 turistin 703 bin 463’ünü Ruslar oluşturdu. 

13 günde 219 bin Rus turist geldi

Ağustos’ta 20 günlük süreçte 336 bin 409, 1-13 Eylül’de ise 219 bin 673 Rus turist, Antalya’da sağlıklı ve güvenli tatil yapmanın keyfini yaşadı. Tüm dünyanın salgınla mücadele ettiği bir dönemde Rusların tatil için Antalya’yı tercih etmesi sektör temsilcilerini de sevindirdi.

Zengin Ruslar, Antalya’ya yatlarıyla geldi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kınay da güvenli turizm sertifikasyonuyla sektörün turistlere güzel tatil imkanı sağladığını ifade etti.

Her ülkeden turistin geldiğini vurgulayan Kınay, şunları kaydetti:

“Rusya geçen sene de bir numaraydı. Bu yıl da birinciliği elden bırakmayacak. Bu yıl güzel bir şey de oldu. Özellikle yüksek gelirli Ruslar, Bodrum’u da tercih etti. Dolayısıyla sadece Antalya’da kalmayıp, diğer destinasyonlara gitmeleri önemli bir gelişme oldu. Özellikle Bodrum, Bozburun’a mega yatlar geldi. Türkiye’ye bu seneki kadar çok yat gelmemişti. Hırvatistan’a, Yunanistan’a gitmeyen yatlar Türkiye’ye geldi. Bodrum, Bozburun ve Marmaris’te yoğun yat trafiği oldu. Hala da devam ediyor.”

Yıllara göre Antalya turist sayısı

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, 2015’te 2 milyon 838 bin 134, 2016’da 492 bin 349, 2017’de 3 milyon 796 bin 374 Rus turist Antalya’ya geldi.

“Turizmin başkenti” olarak nitelendirilen Antalya’yı, 2018’de 4 milyon 803 bin 860, geçen yıl ise tüm zamanların rekoru kırılarak 5 milyon 582 bin 763 Rus misafir ziyaret etti. Kente geçen yıl gelen 15 milyon 644 bin 108 turistin yüzde 35’ini Ruslar oluşturdu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den Erdoğan’a İzmir depremi taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin'den, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İzmir depremi nedeniyle hayatlarını kaybedenler için taziye mesajı geldi.Rusya Devlet Başkanı...

Moskova’da izolasyon ihlalleri

Rusya’nın başkenti Moskova’da pandemi sürecinde izolasyon ihlalleri nedeniyle 113 bin  adet para cezası kesildiği açıkladı.Moskova Ana Kontrol Yönetimi...

Rusya Güvenlik Konseyi, Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü

Rusya Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitriy...

Rusya’da bölgelere 300 milyarlık ek destek

Rusya’da hükümet bölgelere 300 milyarlık ek destek verdi. Başbakan Mişustin, destek paketinin 200 milyar rublelik kısmının bölgelere gönderildiğini, kalan 100 milyarlık kısmın...