27 Eylül 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'daki "gri" maaşların hacmi yıl sonuna kadar yüzde 30 artabilir

Rusya’daki “gri” maaşların hacmi yıl sonuna kadar yüzde 30 artabilir

İş dünyası ‘Rusya’daki gri maaşların hacmi’ yıl sonunda yüzde 30 oranında artacak açıklamasını yaptı.

Rusya’da iş dünyası, gri maaş oranının, yıl sonuna kadar yüzde 30 artacağını tahmin ettiğini açıkladı.

İş dünyasının gri maaş tahminini, Rusya Vergi Mükellefleri Birliği ve Rusya Federasyonu Kamu Odasının yanı sıra “Opora Rossii” ve “Delovaya Rossiya” iş derneklerindeki hesaplamaları da destekledi.

Maaş tahmini neye göre yapıldı?

Tahminin, hizmetlerden ve departmanlardan gelen açık verilere, özel internet sitelerinde işverenlerin incelemelerine, sosyal medyadan, sosyal ağlardan ve forumlardan gelen bilgilere dayandığı açıklandı.

Yılda 10 tirlyon ruble

Geçen yıl, ülkede yaklaşık 20 milyon kişi “gri” maaş aldı. Enstitüsünün Müdürü Darya Gladış, bugün vergi ve sigorta primlerinin ödenmediği vatandaşların bu tür gelirlerinin toplam tutarının, yılda yaklaşık 10 trilyon rubleye ulaştığını bildirdi.

KOBİ’lerin çoğu gri maaşa geçebilir

Opora Rossii Moskova şubesinin Girişimcilerin Haklarının Korunması Bürosu Başkanı Aleksey Petropolskiy, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25-30’unun küçük ve orta ölçekli şirketlerde çalıştığını söyledi. Petropolskiy’in verilerine göre koronavirüs krizinden önce, bu şirketlerin yaklaşık yüzde 50’si zarfla maaş ödüyordu, ancak şimdi KOBİ’lerin yüzde 80’ine kadar bu tür hesaplamalara geçmek zorunda kalacağı açıklandı.

Federal Gelir Vergisi, bütçe sistemine kişisel gelir vergisi gelirlerinin Nisan ayında yüzde 18,6, Mayıs ayında ise geçen yıla göre yüzde 13,9 azaldığını bildirdi.

Gri maaş nedir?

Rusya’da gri maaş, vergisiz zarf içinde elden verilen maaş olarak tanımlanıyor. Devlete beyan etmeden maaşların bir kısmı elden ödeniyor. Vergisinin düşük olması için de bir kısmı resmi ödeniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Volgograd | Stalingrad | Rusya | Волгоград |

Volgograd (Волгоград), bir diğer adı ile Stalingrad , Rusya ’nın tarihinde çok önemli bir yere sahip şehirlerin başında geliyor.

“Büyük Bolgar” Orta Çağ Savaşları Festivali

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin bin yıllık tarihe sahip Bolgar şehrinde düzenlenen Uluslararası VII. "Büyük Bolgar" Orta Çağ...

Moskova’da motosiklet festivali

Rusya'nın başkenti Moskova'da sonbahar motosiklet festivali düzenlendi. Festivale katılan Rusya Yol Güvenliği Devlet Müfettişliği ekipleri Park Gorki'de hazırlanan güvenli alanda...

Rusya’da turizm gelirleri, 3 katına çıkacak

Rusya’da 10 yılda turizm gelirleri 3 katına çıkacak. Devletin bu sektörü destekleyeceği ve gerekli adımların atılacağı açıklandı.Rusya Federasyonu...