12 Haziran 2021
Ana Sayfa Gündem Dünya Putin’e mi, Trump’a mı güveniyor?

Dünya Putin’e mi, Trump’a mı güveniyor?

13 gelişmiş ülke halkı arasında yapılan anket, Dünya Putin’e mi, Trump’a mı güveniyor sorusuna açıklık getirdi. Ankete katılan halklar Rusya lideri Putin’i, ABD Başkanı Trump’dan daha güvenilir bulduklarını açıkladı.

Pew Araştırma Merkezinin araştırmasına göre, gelişmiş ülke sakinleri, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ABD Başkanı Donald Trump’tan daha çok güveniyor.

Putin, Trump’tan daha güvenilir

13 gelişmiş ülkede yapılan ankete göre dünya, Putin’e Trump’tan daha çok güveniyor. Anket Japonya, Avustralya, Kanada, İngiltere, Hollanda, Güney Kore, İspanya, İtalya, İsveç, Fransa, Danimarka, Almanya ve Belçika’dan katılımcılar arasında gerçekleştirildi.

Ankette neler soruldu?

 Katılımcılara ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin liderlerinin uluslararası meselelere yaklaşımlarındaki güvenilirliği hakkında sorular soruldu.

Ankete katılanların% 76’sı,  Almanya Başbakanı Angela Merkel’e güvenirken, yüzde 64’ü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a, yüzde 48’i ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a güveniyor.

Uluslar arası sorunlara yaklaşımda, Putin en güvenilir lider

Ankete katılanların yüzde 23’ü, uluslararası meselelere yaklaşımında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e güvenirken, yüzde 19’u Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Şi Cinping’e  güvendiklerini açıkladı. Yüzde 16 ile  ABD Başkanı Trump en az güvenilen devlet adamı oldu.  

Hangi ülke halkları, hangi lidere güveniyor?

Putin’e  en çok güven İtalya’dan geldi. İtalya’da Putin’e güven oranı yüzde 37 oldu. İkinci sırada ise Almanya yer aldı. Almanların yüzde 31’i Putin’i güvenilir buldukları ortaya çıktı. Trump’a en çok Japonya güveniyor. Ankate katılan Japonların yüzde 25’i Trump’a güvendiklerini ifade etti.

Araştırma, 10 Haziran – 3 Ağustos tarihleri ​​arasında 13 gelişmiş ülkeden 13 bin 273 yetişkin katılımcı arasında telefonla gerçekleştirildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...