27 Eylül 2020
Ana Sayfa Gündem Dünya Putin’e mi, Trump’a mı güveniyor?

Dünya Putin’e mi, Trump’a mı güveniyor?

13 gelişmiş ülke halkı arasında yapılan anket, Dünya Putin’e mi, Trump’a mı güveniyor sorusuna açıklık getirdi. Ankete katılan halklar Rusya lideri Putin’i, ABD Başkanı Trump’dan daha güvenilir bulduklarını açıkladı.

Pew Araştırma Merkezinin araştırmasına göre, gelişmiş ülke sakinleri, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ABD Başkanı Donald Trump’tan daha çok güveniyor.

Putin, Trump’tan daha güvenilir

13 gelişmiş ülkede yapılan ankete göre dünya, Putin’e Trump’tan daha çok güveniyor. Anket Japonya, Avustralya, Kanada, İngiltere, Hollanda, Güney Kore, İspanya, İtalya, İsveç, Fransa, Danimarka, Almanya ve Belçika’dan katılımcılar arasında gerçekleştirildi.

Ankette neler soruldu?

 Katılımcılara ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin liderlerinin uluslararası meselelere yaklaşımlarındaki güvenilirliği hakkında sorular soruldu.

Ankete katılanların% 76’sı,  Almanya Başbakanı Angela Merkel’e güvenirken, yüzde 64’ü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a, yüzde 48’i ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a güveniyor.

Uluslar arası sorunlara yaklaşımda, Putin en güvenilir lider

Ankete katılanların yüzde 23’ü, uluslararası meselelere yaklaşımında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e güvenirken, yüzde 19’u Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Şi Cinping’e  güvendiklerini açıkladı. Yüzde 16 ile  ABD Başkanı Trump en az güvenilen devlet adamı oldu.  

Hangi ülke halkları, hangi lidere güveniyor?

Putin’e  en çok güven İtalya’dan geldi. İtalya’da Putin’e güven oranı yüzde 37 oldu. İkinci sırada ise Almanya yer aldı. Almanların yüzde 31’i Putin’i güvenilir buldukları ortaya çıktı. Trump’a en çok Japonya güveniyor. Ankate katılan Japonların yüzde 25’i Trump’a güvendiklerini ifade etti.

Araştırma, 10 Haziran – 3 Ağustos tarihleri ​​arasında 13 gelişmiş ülkeden 13 bin 273 yetişkin katılımcı arasında telefonla gerçekleştirildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Volgograd | Stalingrad | Rusya | Волгоград |

Volgograd (Волгоград), bir diğer adı ile Stalingrad , Rusya ’nın tarihinde çok önemli bir yere sahip şehirlerin başında geliyor.

“Büyük Bolgar” Orta Çağ Savaşları Festivali

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin bin yıllık tarihe sahip Bolgar şehrinde düzenlenen Uluslararası VII. "Büyük Bolgar" Orta Çağ...

Moskova’da motosiklet festivali

Rusya'nın başkenti Moskova'da sonbahar motosiklet festivali düzenlendi. Festivale katılan Rusya Yol Güvenliği Devlet Müfettişliği ekipleri Park Gorki'de hazırlanan güvenli alanda...

Rusya’da turizm gelirleri, 3 katına çıkacak

Rusya’da 10 yılda turizm gelirleri 3 katına çıkacak. Devletin bu sektörü destekleyeceği ve gerekli adımların atılacağı açıklandı.Rusya Federasyonu...