25 Eylül 2020
Ana Sayfa Gündem Lavrov : AB'nin "Rusya'yı cezalandırma" isteği var

Lavrov : AB’nin “Rusya’yı cezalandırma” isteği var

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “ Avrupa Birliği’nin (AB) ‘Rusya’yı cezalandırma’ isteği var. Bu amaçla olan girişimlerinde  ABD’ye ayak uydurmaya çalışıyor” açıklamasını yaptı.

Lavrov, “Rossiya 1” televizyon kanalında bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği ne yazık ki, “Rusya’yı cezalandırmak” denen şeyde ABD’nin gerisinde kalmamak için, anlık arzular uğruna jeo-ekonomik ve stratejik çıkarlarını feda etme yolunu tuttu. Biz buna alıştık” ifadelerine yer verdi.

Başka ülkelerle işbirliği sinyali

Lavrov, bu koşullarda Rusya ile AB arasında bir “güvenlik ağı” kullanarak ilişkileri kurmak gerektiğini belirterek “Yani, AB olumsuz, yıkıcı pozisyonlarında kalırsa, kaprislerine bağlı kalmamamız ve kendi gelişimimizi bağımsız olarak ve eşit, karşılıklı olarak saygılı bir temelde işbirliği yapmaya hazır olanlarla ortaklık içinde sağlayabilmemiz için, kendimize tüm fırsatları sağlamamız gerekiyor” dedi.

Yaptırımlara tepkisiz kalmayacağız

Bakan Larov, aynı zamanda Moskova’nın, aktivist Aleksey Navalnıy’ın etrafındaki durum nedeniyle Batı’dan gelebilecek olası yeni yaptırımları tepkisiz bırakmayacağını da söyledi. Lavrov “Bu tepkisiz bırakılamaz. Her şeyden önce bu, diplomasi kanunları açısından yanlıştır. İkincisi, ülkemizde var olan ve müttefiklerimiz arasında var olan planlar üzerindeki çeşitli Batılı yapı ve devletlerin ve sayısız sözde sivil toplum kuruluşunun olumsuz etkisini sınırlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den ABD’ye, siber güvenlik mesajı: Birlikte çalışalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye siber güvenlik mesajı verdi. Putin, ABD'ye siber güvenlik konusunda birlikte çalışmayı önerdi.

Moskova’da 49 market, maske cezasından kapatıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 49 market maske cezasından kapatıldı.RIA Novosti’nin haberine göre,  Moskova’da maske  kuralına uymayan 6 market önceki...

Ruble, dolar ve euro karşısında değer kazandı

Rusya resmi para pirimi ruble, dolar ve euro karşısında bugün değer kazandı. Euro  89.69 ruble’ye gerilerken, dolar değer kaybederek 76.85 ruble oldu.

Peskov “Lukaşenko’yu tanımamak uluslararası hukuka aykırıdır”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Belarus Cumurbaşkanı Lukaşenko'nun meşruiyetinin tanınmamak,uluslararası hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,...