30 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi ENKA , Tataristan’da dev inşaat ihalesi aldı

ENKA , Tataristan’da dev inşaat ihalesi aldı

Türk şirketi ENKA, Tataristan’da  37 milyar 500 milyon rublelik enerji santrali inşatı ihalesini kazandı. Ülkenin en büyük enerji projesinin inşaat ihalesini Türk firması kazanırken, santra türbinini de ABD’li firma tedarik edecek.

Tataristan’da ülkenin en büyük enerji projesinin uygulanmasına başlandı. Zey’de 850 megawatt kapasiteli yeni bir bölge elektrik santrali inşa edilecek.  37 milyar 500 milyon rublelik sözleşme Türk şirketi ENKA şirketi ile yapıldı. Amerikan General Electric şirketinin santral için gerekli olan en güçlü türbinini tedarik edecek. 

Yılda 7 milyar ruble tasarruf

30 Kasım 2023 tarihinde hizmete girmesi planlanan tesis, tüketicilere yılda 7 milyar ruble tasarruf sağlayacak, Ayrıca, büyük şehirlerdeki çevresel durumu iyileştirecek ve Zey’deki ısı tedarikinin kesintiye uğramasını önleyecektir.

Rusya tam destek verdi

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, enerji bloğunun inşaatına başlama töreninde, Zey elektrik santralini modernize etme hayalinin kolay olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Minnihanov,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya Federasyonu Hükümeti’nin ve Enerji Bakanı’nın desteği sayesinde proje başarılı bir şekilde hayata geçirildi.

Ülke için çok önemli proje

Tataristan Cumhurbaşkanı bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Bu sadece cumhuriyetimizin enerji sektörü için değil, tüm ülkenin enerji sistemi için de çok önemli bir projedir. Bölge yönetimi, cumhuriyet ve Tatenergo şirketinin ortak çabaları ile zamanında ve kaliteli bir şekilde uygulanacağını temin etmeme izin verin. Bu proje öncelikli olacak. Bu santrali bekliyoruz” diye konuştu.

Son yıllarda, ekipmanın tatmin edici durumuna rağmen, 60’lı yıllarda inşa edilen Zey elektrik santrali elektrik ve kapasite piyasasında etkin bir şekilde rekabet edemiyor. Alınan organizasyonel ve teknik önlemlere rağmen kâr getirmeyen bir istasyon durumundan öteye gidemedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Dünya genelinde vaka sayısı 45 milyon 348 bini geçti

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı, 45 milyon 348 bini geçti. Virüs nedeniyle 1 milyon 186 bin 396 kişi yaşamını...

Brent petrolün fiyatı düştü

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.35 itibarıyla, kapanışa göre yüzde 1,05 düşerek 37,86 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası...

Moskova’da, QR kod sisteminin etkisi

Moskova’da, QR kod sisteminin etkisi “İşyerlerini kapatmayı önleyen bir faktör” olarak açıklandı.Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, QR kod...

Rusya’dan iki ülkeye daha, direkt uçuşlar başlayacak

Rusya’dan iki ülkeye  daha direkt uçuşlar başladı. Rusya sınırlarını kaldırarak, Dominik Cumhuriyeti ve Fas ile direkt uçuşlara  başlayacağını açıkladı.