spot_img
-9.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemDünyanın en iyi üniversiteleri arasında 3 Rus üniversitesi var

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 3 Rus üniversitesi var

Rusya’da eğitim veren 3 üniversite, Dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında yer alırken geçen yıllardaki sıralamalarını üst sıraya taşımayı başardı.Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Rus Moskova Devlet Üniversitesi, ayrıca Avrupa’da eğitim veren en iyi 3 üniversiteden biri oldu.

Pek çok alanda lider ülke konumunda olan Rusya, eğitim alanında da önemli bir başarıya imza attı. 3 Rus üniversitesi dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında yer alırken, 3 üniversiteden biri olan Moskova Devlet Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi 3 üniversitesinden biri olmayı başardı.

Dünyanın en iyi Rus üniversiteleri

Dünyanın en iyi 50 üniversitesinde 3 Rus üniversitesi girmeyi başardı.. Daha önce dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alan bu üniversiteler derecelerini yükselterek ilk 50 arasında yer almayı başardı.İzvestia’nın haberine göre,  Moskova Devlet Üniversitesi, Saint Petersburg Devlet Üniversitesi ve Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, dünyanın önde gelen eğitim kurumları oldular. Bu üniversiteler  21’inci, 40’ıncı ve 46’ıncı sırada yer aldı.

İlk kriter Pandemi döneminde eğitim oldu

Dünyanın en iyi üniversitelerini belirlemede en önemli kriter tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi döneminde verilen eğitim oldu. Bu dönemde verilen online dersleri sayesinde bilgi şeffaflığı oluştu. Bu durum küresel platformlarda dikkate alındı.

97 ülkeden 1500 üniversite

2020 yılında 1.500 üniversite küresel rekabette sıralamadaki konumlarını yukarıya çıkardı.  Uzmanların İzvestia’ya yaptığı açıklamada, ilk 1500’de dünyanın 97 ülkesinden üniversite yer aldı. Rusya’dan 101 üniversite 2020 yılında 1500 arasında yer aldı. Bunlardan üç tanesi ilk yüze girmekle kalmadı, geçen yıllara kıyasla sıralamalarını yükseltiler.

Üniversitelerin hangi işlevleri değerlendirildi?

Moskova Uluslararası Sıralaması dünyada ilk 50 aradında giren  üniversiteler için “Üç Üniversite Misyonu”  değerlendirmesini yaptı. Buna göre üniversitlerin üç klasik temel hedefini  ve işlevini değerlendirdi: Bu işlevler; eğitim işlevi, bilimsel araştırma ve üniversite ile halkın arasındaki ilişki olarak belirlendi.

Avrupa’da ilk 3’te Rus üniversitesi var

Avrupa’daki en iyi eğitim veren üniversiteler; Cambridge, Ecole Polytechnique, Moskova Devlet Üniversitesi olarak gösterildi. Moskova Devlet Üniversitesi, MIT ve Harvard bu alanda en yüksek puanları aldı. Avrupa’dan  ve Atlantik’ten 13 üniversite derecelendirmenin ilk 30’una girdi.

İlk 100  arasında 5 Rus üniversitesi

Beş Rus üniversitesi “Eğitim” kriterleri grubuna göre dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer aldı.Moskova Devlet Üniversitesi, Saint Petersburg Devlet Üniversitesi, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, Mili Araştırma Üniversitesi “ Yüksekokul Ekonomi Okulu”,  Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yerini aldı.

Uluslar arası yarışmalarda Rus damgası

Rus üniversitelerinin bu başarıları bunlarla sınırlı kalmadı. Üniversiteler arasında yapılan uluslar arası yarışmalarda Rus üniversiteleri ön planda yer aldı.  

Sıralamalar ve Diğer Verimlilik Değerlendirmeleri Derneği tarafından yapılan açıklamada Rus üniversitelerinin, prestijli uluslararası yarışmalarda, dünyada en fazla puan toplayan üniversiteleri olduğu açıklandı.

Yapılan açıklamada “Rus üniversiteler, uluslararası yarışmalarda ABD’deki öğrencilerden beş kat, İngiltere üniversitelerinden ise dört kat daha fazla başarı elde ediyor” ifadesi yer aldı.

Yabancı öğrenciler Rus üniversitelerini ABD’den daha çok  tercih ediyor

Araştırmacılar, son yıllarda Rus üniversitelerinin yabancı öğrenci çekme konusunda başarılı olduğunu da açıkladı. Rusya’da eğitim veren üniversitelerin, yabancı öğrenci çekme konusunda diğer ülkelere kıyasla yüzde 11.6 daha başarılı olduğu vurgulandı. Ayrıca ABD’ye kıyasla yüzde 10.8 daha başarılı olduklarının da altı çizildi.

İlk 30’da İngilizce konuşan ülkeler var

Üniversitelerin bilimsel misyonunun değerlendirilmesi sonucunda, İngilizce konuşan ülkelerin diğer ülkelerdeki eğitimden daha önde  olduğu gözlendi. İlk 30’da,  Kanada, İngiltere ve Avustralya’daki üniversitelerle ABD üniversiteler yer aldı. Üniversitelerin bilim konusundaki derecelendirmelerinde,   üniversitelerin araştırma bütçesi  ön planda yer aldı. Buna göre Rus üniversitelerinden Moskova Devlet Üniversitesi, 2020 yılında ilk kez araştırma faaliyeti açısından ilk 100 üniversite arasında girdi. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü ve Saint Petersburg Devlet Üniversitesi ise ilk 200 girmeyi başardılar.

Moskova Devlet Üniversitesi dünyanın en iyileri arasında yer aldı. Üniversite ayrıca Avrupa’da ilk üç üniversite arasına girmeyi başardı.

Ruslar hangi alanda ön planda yer aldı?

Sıralamalar ve Diğer Verimlilik Değerlendirmeleri Derneği’ne göre, 2020 sıralamasında Rus üniversiteleri,iki alanda büyük ilerleme kaydetti. Bunlar online kurslar ve web sitelerdeki derslikler olarak belirtildi. Rusya’nın bu sonuçtaki artışa en büyük katkıyı, Yüksek Ekonomi Okulu, Saint Petersburg Devlet Üniversitesi ve Moskova Fizik Teknoloji Enstitüsü yaptığı belirtildi.

RAEX derecelendirme kuruluşu Genel Müdürü Dmirty Grishankov İzvestia’ya yaptığı açıklamada, öncelikle üniversitelerin bilgi açıklığını ölçen derecelendirme sistemine ilk kez “ Şeffaflık” kriterinin eklendiğini söyledi.

 Rus üniversiteleri Web sitelerine ziyaretçi akını

2020’de Rus üniversitelerinin web sitelerini ziyaret eden kitle yüzde 69 oranında büyüdü. Bu büyüme diğer ülkelere kıyasla eşi görülmemiş bir sonuç olarak dikkat çekti. Bu sonuçlar koronavirüs salgınıyla ilgili kısıtlamalar sonucunda gerçekleşti.

AB, ABD’de  düştü, Rus üniversitelerinde yükseldi

Salgın sürecinde üniversitelerin web sitesi küresel ölçekte en büyük etkileşime sahip olduğunu gösterdi. Yabancı öğrenciler için en ilgi çekici kabul edilen ülkelerdeki etkileşim düştü, bu ülkeler; İngiltere ( -46%), İsviçre ( -41%), ABD (-36%), Avustralya (-23%). Rusya’da ise durumun tam tersine ( 69%) büyüme gerçekleşti.

Derecelendirmeyi değerlendirenlere göre, yabancı öğrencilerin, eğitim için başka ülkelere gitme olasılıkları ciddi bir şekilde azaldı. Bu konu kapsamında birçok yabancı öğretim görevlisi dünyada önde gelen üniversitelerde bile bu düşüşün yaşanabileceğini öne sürüyor.

Plekhanov Ekonomi Üniversitesi Bilişim Bölümü Doçent Doktoru Aleksandr Timofeev’e göre  sınırların kapatılması nedeniyle yabancı öğrenciler Avustralya, Kanada, Büyük Britanya, Yeni, Zelanda, Fransa, Hollanda, İsveç ve Finlandiya gibi önde gelen ülkeleri  istemeyecek. Timofeev, Rusya’ya  öğrenim gören yabancı öğrencilerin çoğu Orta Asya, Çin ve diğer BDT ülkelerinden olduğunu ifade etti.

Salgının online eğitime etkisi

Salgın sırasındaki kısıtlamaların belirlediği bir diğer değişiklik de online eğitimdeki artıştı. En büyük küresel platformlarda barındırılan herkese açık online kursların sayısı, sıralamadaki tüm katılımcılar arasında ortalama olarak 3.5’ten 5.3’e yükseldi. Rus üniversitelerinde bu göstergenin büyümesi ortalama yüzde 77 oranındayken, ABD üniversitelerinde  yüzde -71, Avustralya’da yüzde -63  oranında gerçekleşti. Almanya  yüzde 28 ve Fransa yüzde 7 ile online kursların sayısını daha yavaş artmakta.

Aleksandr Timofeev yaptığı açıklamada “Online eğitime tamamen geçiş, henüz mümkün değil. Öğrencilerin çoğunluğu bunu zorunlu bir önlem olarak görüyor, ancak bu sistem geleneksel eğitime layık bir alternatif değil. İyi bir eğitim için öğrencilerin öğretmenlerle kişisel temas içerisinde olması gerekir” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img