spot_img
-13.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusların çoğu COVID-19 ile hastalanmaktan korkmuyor

Rusların çoğu COVID-19 ile hastalanmaktan korkmuyor

Rusların çoğunluğunun (yüzde 61’nin) koronavirüs enfeksiyonuna yakalanmaktan korkmadığını ve yüzde 13’ünün iş yerlerine hasta olduğunda bile  gelmeye hazır olduğunu açıklandı.

RIA Novosti’nin uygulaması olan Rabota.ru sitesinin yaptığı ankete göre; yanıt verenlerin üçte biri (yüzde 33’lük kısım) koronavirüse yakalanmaktan korkuyor ve oylayanlardan sadece  yüzde 6’sı koronavirüs hastası veya hastasıydı.

Sağlığı korumak için alınan önlemlerden bahseden katılımcıların çoğunluğu (yüzde 60’ı) halka açık yerlerde maske taktıklarını, yüzde 40’ının düzenli olarak dezenfektan ile ellerini temizlediklerini, yüzde 17 toplu taşıma kullanmadıklarını ve yüzde 16’sının halka açık yerlerde eldiven giydiklerini belirtti. Katılımcıların yüzde 8’i sosyal mesafeye dikkat ediyor ve gerek olmadıkça evden dışarı çıkmamaya özen gösteriyorlar, yüzde 7’lik kısım daha başka önlemler aldıklarını ve yüzde 29’u kendilerini korumak için hiçbir şey yapmadıklarını belirtti.

Kendinizi iyi hissetmezseniz ne yapacaksınız ? sorusuna cevap verenlerin yüzde 13’ü işe gitmeye devam edeceklerini bildirdi. Ankete katılanların çoğunluğu (yüzde 59) kendilerini iyi hissetmezlerse hastalık izni almayı planladıklarını açıkladılar, yaklaşık her altı kişiden biri ( yüzde 15) patronlarından izin isteyecek ve evden çalışmayı talep edecek, yüzde 13’ü ise işten ücretsiz izin almayı talep edecek.

Rabota.ru’nun İnsan Kaynakları Servisi Başkanı Yulia Sanina, “Pandemi sırasında Ruslar sağlıklarına ve meslektaşlarının sağlığına daha duyarlı hale geldi. Araştırmamıza göre, viral solunum yolu enfeksiyonu olanların yüzde 13’ü işe gitmeye devam ederken, Mart 2020’de bu rakam yüzde 37’ile önemli ölçüde yüksekti. Mart ayındaki yüzde 38 olan hastalık için izin alanların sayısı da Ağustos ayında yüzde 59’a yükseldi. Ancak Rusların çoğu koronavirüse karşı savunmasız olduklarından emin, çalışanların sağlığı için sorumluluk işverenlerde. İşverenler sadece durumun ciddiyetini değil,  antiviral uyumun önemini de açıklamaları gerekecek.” dedi.

Anket, Ağustosu ayında Rusya’daki şirketlerin 5 binden fazla çalışanın katılımıyla gerçekleştirildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img