22 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya, araçlarda alkol kilidi sistemine geçiyor!

Rusya, araçlarda alkol kilidi sistemine geçiyor!

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, araçlarda alkol kilidi uygulaması için yeni bir konsept geliştirileceğini açıkladı.

Rusya araçlarda yeni bir sisteme geçmeye hazırlanıyor. Bakanlık yetkilileri araç sürücüleri için yeni bir gelişmeyi duyurdu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, sürücülerin otomobili çalıştırmadan önce geliştirilen bir cihazla alkol testi yapılabileceğini duyurdu. Sürücüler, cihazdaki ağızlığa üfleyerek alkol testi yapabilecek. Eğer alkol oranı yüksek çıkarsa, cihaz devreye girerek aracın çalışmayacağı belirtildi.

Kommersant gazetesinin haberine göre, bakanlık yetkilileri 1 Ekim’e kadar cihazları piyasaya sunmayı planlıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ise birçok ünlü firmanın temsilcilerini toplantıya davet etti.

Alkol testi yapabilen cihazın fiyatının ise 25 ile 120 bin Ruble arasında olduğu belirtiliyor.

Peki cihaza alkol kullanmamış biri üflerse ne olur?

Cihaza alkol kullanmamış başka bir kişini üflemesiyle ilgili de kapsamlı bir çalışma yürütüldüğü belirtiliyor. Kommersant’a göre sürüş esnasında aracın içindeki havanın alkol oranı yüksek çıkarsa sistem devreye girebilecek.

Ulusal Teknoloji Girişimi “Avtonet” çalışma gurubu Başkanı Yaroslav Fedoseyev, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Fedoseyev, “Fikrin kendisi yeni değil. Uzun süredir gündemimizdeydi. Toplumumuza olumlu anlamda etki edeceğini düşünüyoruz” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da inşaat sektörü anketi

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi, Moskova’da inşaat sektörü ile ilgili anket düzenledi. Anketin sonuçlarına göre sektörün sorunları, yatırım eksikliği ve kredilerin yüksek faiz...

Rusya’da terör suçlarında artış

İçişleri Bakanlığı,Rusya’da terör suçlarında geçen yıla göre yüzde 33 artış olduğunu  açıkladı.Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınlanan...

Aeroflot’tan, bilet değiştirme ücreti hamlesi

Havayolu şirketi Aeroflot’tan bilet değiştirme ücreti ile ilgili düzenleme geldi. Şirket, yurt için uçuşlarda bilet değiştirme için artık ücret alınmayacağını açıkladı.

Dmitriy Peskov Kimdir?

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Sergeyeviç Peskov kimdir?17 Ekim 1967 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi. Diplomat bir babanın oğlu...