spot_img
-8.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya’da son 24 saatte 6 bin 635 yeni vaka ve 174 can...

Rusya’da son 24 saatte 6 bin 635 yeni vaka ve 174 can kaybı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı Rusya Federasyonu’nda 713 bin 936’ya, ölü sayısı 11 bin 17’ye ulaştı.

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi’nden son açıklama yapıldı. Son 24 saatte 6 bin 635  kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle vaka sayısı 713 bin  936’ya ulaştı.

Rusya‘da vefat eden hasta sayısı 174 artarak 11 bin 17 olarak açıklandı.

Salgının merkezi başkent Moskova’da günlük son 24 saatte vaka sayısı 637 kişi artarak 228 bine, İyileşen kişi sayısı 1017 artarak 161 bin 103’e, ölü sayısı 28 artarak 4 bin 87 kişi oldu.

Toplam test 22 milyon 300 bin 

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinden yapılan açıklamada,  bugüne kadar yapılan test sayısının 22 milyon 300 binden fazla olduğu belirtildi.

Rusya‘da Kovid-19 salgınının gelişimi

Rusya‘da, ilk Kovid-19 vakaları 31 Ocak’ta Tümen ve Sibirya’nın güneyindeki Transbaykal bölgelerinde 2 Çin vatandaşında tespit edilmişti.  İlk Kovid-19 kaynaklı ölüm ise 19 Mart’ta başkent Moskova’da 79 yaşındaki bir kadının hayatını kaybetmesiyle gerçekleşmişti.  Martın sonundan itibaren sınırlarını kapatan Rusya, salgının artmasıyla “yüksek hazırlık durumu”na geçmişti.

Ülkenin pek çok bölgesinde sokağa çıkma kısıtlamaları getirilmiş, market ve eczaneler hariç tüm mağazalar, restoran, kafe, eğlence, kültür ve spor merkezleri kapatılmıştı.

Son zamanlarda salgının artış oranında azalma görülmesi nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde tedbirler gevşetilmeye başlamıştı.

Moskova başta olmak üzere bazı şehirlerde tedbirler gevşetilirken, taksiler dahil toplu taşıma araçları, iş yerleri, marketler ve kalabalık ortamlarda maske ve eldiven takmak da zorunlu hale getirilmişti.

30 Mart’ta başlayan sokağa çıkma kısıtlaması Moskova’da 14 Haziran’a kadar uzatılmıştı.

Bununla birlikte 1 Haziran itibarıyla gıda harici perakende satış yapan işletmelerin, kuru temizlemeci, ayakkabı ve giyim tamir atölyelerinin açılmasına, vatandaşların açık havada belli zamanlarda gezmesine ve spor yapmasına izin verilmişti.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, İnşaat Bakanı Vladimir Yakuşev, Kültür Bakanı Olga Lyubimova, Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanı Valeriy Falkov, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ve Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma’daki bazı milletvekillerinde Kovid-19 tespit edilmişti.

Başbakan Mişustin’in yanı sıra Lyubimova, Falkov ve Yakuşev iyileşerek görevlerinin başına dönmüştü. Kremlin Sözcüsü Peskov da tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img