Matviyenko: Hindistan ile ticaret hacmimiz 5’e katladı

0
48

Meclis üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rusya’nın Hindistan ile karşılıklı ticaret hacminin şu anda yılda yaklaşık 50 milyar dolar olduğunu, ancak potansiyelin çok daha büyük olduğunu söyledi.

Federasyonu Konseyi Başkanı, Hindistan Parlamentosu Halk Meclisi Başkanı Om Birla ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada “Ticari ve ekonomik işbirliğimiz son zamanlarda çok aktif bir şekilde gelişiyor. Karşılıklı ticaret hacmi son bir buçuk yılda, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde beş kat arttı. Eskiden yaklaşık 10 milyar dolar olan karşılıklı ticaret hacmi bugün yaklaşık 50 milyar dolara ulaşmış durumda. Ülkelerimizin potansiyeli çok daha büyük, bu alanda aktif işbirliğini sürdürmek gerekiyor” dedi.

Rusya ve Hindistan arasındaki ilişkiler hakkında konuşan Matviyenko, ilişkilerin “çeşitli alanlarda büyüyen, ilerici bir temelde” gelişmekte olduğunu kaydetti ve açıklamalarında “Bana öyle geliyor ki ülkelerimizin parlamentolarının rolü, Sayın Putin ve Sayın Modi arasında en üst düzeyde varılan ve karşılıklı yarar ve saygıya dayalı işbirliğini amaçlayan anlaşmaların uygulanması da dahil olmak üzere daha aktif olmalıdır” şeklinde konuştu.

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, Yeni Delhi'de G20 Ülkeleri Parlamento Başkanları dokyzuncu zirvesi kapsamında Hindistan Cumhuriyeti Parlamentosu Halk Meclisi Başkanı Om Birla ile görüştü.

Matviyenko, Rusya’da Federal Meclis ve Hindistan Parlamentosu’ndan oluşan bir parlamenter dostluk grubunun kurulduğunu, ancak henüz çalışmaya başlamadığını belirterek, “bunu kurmak ve çalıştırmak için birlikte çalışmamız gerekiyor” dedi. Hindistan temsilcisi, ülkesinin bunun için elinden geleni yapacağını kaydetti. 

Bunun üzerine Federasyon Konseyi Başkanı, “Bunun yanı sıra, video-konferans ve diğer formatlar aracılığıyla uzman komitelerimiz arasında etkileşim kurabiliriz. Bu yararlı bir deneyim alışverişidir” diyerek sözlerini tamamladı.

Valentina Matvienko, Rusya’nın Hindistan ile çok taraflı formatta işbirliği yapmayı hedeflediğini de belirterek, Hintli meslektaşlarını 2024 yılında Rusya Federasyonu’nda düzenlenecek olan X BRICS Parlamento Forumu’na katılmaya davet etti. Om Birla daveti kabul etti ve Hindistan’ın aynı zamanda Rusya ile parlamento bağlarının genişletilmesinden ve derinleştirilmesinden yana olduğunu söyledi.