spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların en önemli yatırım aracı konut oldu

Rusların en önemli yatırım aracı konut oldu

Rusya’nın dev sigorta şirketi Rosgosstrakh ve kredi kuruluşu Otkritie Bank tarafından düzenlenen ortak ankete katılan Rusların neredeyse üçte biri, şu anda konut veya arazi satın almayı en iyi yatırım olarak gördüğünü bildirdi.

Anket katılımcılarının yüzde 28’i şu anda birikimleri yönlendirmenin en iyi yolunun daire veya arazi almak olduğuna inanırken, Rusların yüzde 21’i ise parasını herhangi bir yere yatırmadan biriktirmeyi tercih ettiği anlaşıldı.

Katılımcıların yüzde 15’i için, yatırımın en iyi yolu döviz satın almak olurken, yüzde 8’i için ise bankalarda bir tasarruf mevduatı açmak olarak görülüyor.

Aynı zamanda Rusların yüzde 62’si, gayrimenkule yapılan finansal yatırımların iyi bir yatırım aracı olduğu, çünkü bu tür mülklerin değerinin sürekli arttığını düşündüğünü söylerken, geçen yıl, bu fikrin Rusların yüzde 76’sı tarafından desteklendiği kaydedilmişti.

Yatırım için daire satın alan Rusların yüzde 65’i, satın aldığı gayrimenkulün kira geliri sayesinde konut alımını en iyi yatırım aracı olarak görürken, aynı zamanda ankete katılanların yüzde 42’si, yatırılan paranın geri ödeme süresinin oldukça uzun olduğu için bu yatırım yolunun uygun olmadığını düşünüyor.

Anket sonuçlarına göre Rusların üçte biri yakın gelecekte gayrimenkul almayı planlarken, katılımcıların üçte biri ise belirsiz ekonomik durum nedeniyle satın almayı ertelemeye karar verdiğini itiraf etti.

Rusların ev almak istemelerinin başlıca sebepleri arasında ilk sırada kiraya vererek gelir elde etmek yer alırken, ikinci sırada ise başka bir semte veya şehre taşınmak olduğu, üçüncü nedenin ise barınma koşullarının iyileştirilmesi veya tasarruf olduğu anlaşıldı.

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Rusya’nın teknoloji devi Yandex tarafından yapılan araştırmalar, yüksek gelirli 55 yaş üstü Rusların lüks konutlarda yaşamayı daha fazla istediğini göstermişti.

Yapılan ankete göre lüks olarak tabir edilen dairelerle ilgilenen yüksek gelirli Rusların 55 yaş altı vatandaşlara göre yüzde 33 daha fazla olduğu kaydedilirken, araştırmanın uzmanları, gelir düzeyi yüksek yaşlı neslin genellikle premium mal ve hizmetleri gençlerden daha aktif bir şekilde kullandığını vurguladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img