spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiÇin'in Moskova ile ticaret hacmi 70 milyar doların üzerinde

Çin’in Moskova ile ticaret hacmi 70 milyar doların üzerinde

Ekonomiden sorumlu Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, Şanghay’daki Rusya-Çin İş Forumu’nda yaptığı açıklamada, başkent Moskova ile Çin arasındaki dış ticaret hacminin 2022’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 16,4 artarak toplam 75 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Çin’in Rusya’nın ve özellikle Moskova’nın ana ticaret ortaklarından biri olmaya devam ettiğini söyleyen Yefimov, açıklamalarında, “2022’de Moskova ile Çin arasındaki karşılıklı ticaret aktif olarak gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Çin’in Moskova pazarına ihraç ettiği ürün hacmi 34 milyar dolar değerinde” diye konuştu.

Yefimov, genel olarak Çin’den akıllı telefon, bilgisayar ve diğer elektronik cihazların ithal edildiğini kaydederken, aynı zamanda son bir yılda balık ve su ürünleriyle birlikte gıda katkı maddeleri, hayvan yemi, sebze, meyve ve kuruyemiş ithalatının arttığını sözlerine ekledi.

Moskova ise geçen yıl aktif olarak hem endüstriyel ürün hem de gıda tedarikini geliştirirken, Çin’e toplamda 41 milyar dolar değerinde mal ihraç etti.

Moskova’nın Çin pazarına çeşitli mekanik ekipman, optik ürün ve cihazlarla birlikte tıbbi ekipman ve plastik ürünler tedarik ettiği ifade edildi.

Moskova şirketleri ayrıca ülkeye içecek, et ürünleri, şekerleme, dondurma ve diğer ürünleri ihraç ediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img