spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın sebze ithalatı düşüyor

Rusya’nın sebze ithalatı düşüyor

Rusya Yaş Meyve Sebze Üreticileri Birliği tarafından yapılan açıklamada, ülkenin 2022 yılında 412,7 bin ton sera sebzesi ithal ettiği belirtilirken, bu hacimlerin bir önceki yıla göre yüzde 12,9 daha düşük olduğu vurgulandı.

2021 yılında Rusya’nın toplam 473,9 bin ton sera sebzesi ithal ettiği hatırlatılan raporda, değer bazında ithalat hacimlerinin 2021’de 531,6 milyon dolar olduğu, 2022 yılında ise bu rakamların yüzde 6,4 düşüşle 497,6 milyon dolara gerilediği bildirildi.

Ülkenin özellikle salatalık ithalatı hacim bazında yüzde 11,5 düşüş gösterirken, domates ithalatı hacimlerindeki düşüş yüzde 13,1’e ulaştı.

2022 yılında domates ve salatalık ithalatını ağırlıklı olarak Türkiye, Belarus, Çin, Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan’dan yapıldığını kaydeden birlik, 2022 yılında Rusya’daki sera endüstrisinin 1,5 milyon ton sebze üreterek yeni bir rekor kırdığının altını çizdi.

Bu üretim hacimlerinin 2021 yılına kıyasla yüzde 7 daha fazla olduğu gözlemlenirken, birlik tarafından yapılan açıklamada, “2015 yılından bu yana sera sebze üretimi yıldan yıla istikrarlı bir şekilde ivme kazanıyor ve dışa bağımlılık azalıyor. Bu segmentteki ürün artışında olumlu bir eğilim gözlemleniyor” ifadelerine yer verildi.

Rusya Yaş Meyve Sebze Üreticileri Birliği, bu pazardaki fiyat dinamiklerinin mevsimsellik ile ilişkili belirgin bir döngüsellik ile karakterize edildiğine dikkat çekerken, geleneksel olarak, sera sebzeleri için yüksek fiyatların sonbaharın sonundan ilkbaharın başına kadar gözlemlenmekte olduğunu, bu dönemde pazardaki yerli ürün arzının azalmasıyla ithalatın arttığını vurguladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img