spot_img
8.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da reel ücretler artışta

Rusya’da reel ücretler artışta

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, aralık ayında ülkedeki reel ücretlerin yıllık bazda yüzde 0,6 artış gösterdiğini bildirdi.

Mart ayından bu yana aylık bazda reel ücretlerde ilk artışın ekim ayında kaydedildiğine değinilen Rosstat raporunda, aralık ayında reel ücretlerdeki artışın Kasım 2022 dönemine kıyasla yüzde 39 olduğunu vurguladı.

Servis, aralık ayında reel ücretlerde kaydedilen keskin artışı yıl şirketlerin çalışanlarına gerçekleştirdiği ikramiye ve yıl sonu primleri ile ilişkilendirdi.

2022’nin dördüncü çeyreğinde reel ücretler, üçüncü çeyreğe göre aylık bazda yüzde 0,5, yıllık bazda ise yüzde 14,7 artış gösterirken, 2022 yılının tamamı için ön verilere göre reel gelirler ise yüzde 1 düştü.

Rusya’da geçen yılın aralık ayında nominal çalışan ücretlerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yıllık bazda yüzde 12,6’lık artış kaydedilirken, Aralık 2022 döneminde Rusya’da işletmeler tarafından çalışanlarına sağlanan aylık ortalama ücret 88 bin 468 ruble olarak gözlemlendi.

2022 yılının tamamında ise ülkedeki işletmeler tarafından çalışanlarına sağlanan aylık ortalama ücret 64 bin 191 ruble olarak gerçekleşti.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, yakın zamanda paylaştığı raporunda, Rusya’da reel ücretlerde ve ülke nüfusunun reel gelirlerinde yüzde 2 düşüş öngörmüş, reel ücret artışının 2023’te yüzde 2,6, 2024’te yüzde 2,9 ve 2025’te yüzde 2,8 olmasının beklendiğini aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img