spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin ve Aliyev telefonda görüştü

Putin ve Aliyev telefonda görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev ve Putin, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin üçlü bildirilerine dayanarak Güney Kafkasya’da güvenlik ve istikrarı sağlamaya yönelik pratik önlemleri müzakere etti.

Putin ve Aliyev, bölgede ulaşım ve lojistik ile ekonomik ilişkilerin gelişimi hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Putin, 13 Mart’ta Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefonda görüşmüştü.

Putin’in Paşinyan ile bölgedeki ekonomik ve ulaşım bağlarının yeniden tesis edilmesi ve Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışın sağlanması da dahil olmak üzere 2020-2022 yıllarında Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ’a ilişkin üçlü anlaşmaların uygulanmasını görüştüğü aktarıldı.

Bir gün önce Karabağ meselesi hakkında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, “Rusya’nın Karabağ’daki mevcut durumdan sorumlu olduğu” yönündeki açıklamasını değerlendirerek, “Ermenistan yönetiminin açıklamalarını, Avrupa Birliği (AB) himayesinde Ekim 2022’de Prag’da yapılan zirvedeki pozisyonun devamı olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle, Dağlık Karabağ’ın akıbetinden üçüncü ülkeleri sorumlu tutma girişimlerini Ermeni yönetiminin vicdanına bırakıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img