spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası faizleri yine sabit bıraktı

Merkez Bankası faizleri yine sabit bıraktı

Rusya Merkez Bankası, bugün düzenlenen olağan yönetim kurulu toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 7,5 seviyesinde sabit bıraktı.

Ekonomistlerin beklentisine uygun bir şekilde faizleri üst üste dördüncü kez faizleri sabit bırakan düzenleyici, yaptığı yazılı açıklamasında, mevcut fiyat artış oranlarının ılımlı, tüketici taleplerinin ise kısıtlı olması nedeniyle böyle bir karar alındığının altını çizdi.

Ülkedeki enflasyon beklentilerinin önemli ölçüde azalmasına rağmen hala yüksek seviyede seyrettiğine dikkat çekilen açıklamada, “İşletmelerin fiyat beklentileri, tüketici taleplerinin artacağına ilişkin tahminler, iş ve tüketici faaliyetlerinde toparlanmanın devam ettiğine işaret ediyor” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası, enflasyon yanlısı risklerin artması durumunda faiz artırımı konusunu önümüzdeki toplantılarda değerlendireceğini de vurguladı.

Enflasyon oranları düşüyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 7 Mart – 13 Mart 2023 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 9,43’ten yüzde 7,65’e geriledi.

Bir önceki hafta (28 Şubat – 6 Mart 2023) ülkedeki yıllık enflasyonun yüzde 11’den yüzde 9,43’e gerilediği hatırlatılan bakanlık raporunda, son haftalarda hızla düşen oranların gıda segmentindeki deflasyon, bahar ayı ile birlikte daha ucuz meyve ve sebze fiyatları ve diğer gıda ürünleri fiyatlarında yeniden başlayan düşüş sayesinde gerçekleştiği vurgulandı.

Ülkedeki yıllık enflasyon 2022 yılının mart ayında yüzde 14,51 olarak kaydedilmişti.

Bakanlığın resmi tahminine göre, Rusya’da bu yıl enflasyonun yüzde 5,5’e ulaşması beklenirken, Rusya Merkez Bankası ise enflasyon oranlarının bu yıl yüzde 5-7 aralığında olacağını tahmin ediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img