spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 6 Mart 2023

Rusya’da dün neler oldu? 6 Mart 2023

Dün, 6 Mart 2023’te Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin ile İran Cumhurbaşkanı Reisi telefonda görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin ile Reisi’nin telefon görüşmesinde, Rusya ve İran arasında ortak altyapı projeleri dahil çeşitli alanlardaki işbirlikleri ele alındı.

Görüşmede temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kalındı.

Moskova’da “Rusya-İslam Dünyası” Strateji Vizyon Grubu Toplantısı yapıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da “Rusya-İslam Dünyası” Strateji Vizyon Grubu Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhurbaşkanı ve Rusya-İslam Dünyası Strateji Vizyon Grubu Başkanı Rüstem Minnihanov’un yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkelerinin büyükelçileri katıldı.

Minnihanov, burada yaptığı konuşmada, Müslüman ülkelerle işbirliğinin genişletilmesinin, Rus dış politikasının öncelikli konularından biri olduğunu belirterek, “Bu zor dönemde uluslararası ilişkilerdeki krizin yaşandığı koşullarda Rusya Federasyonu ile İslam dünyası ülkeleri arasındaki işbirliği büyük öneme sahiptir.” dedi.

“Rusya-İslam Dünyası” Strateji Vizyon Grubu’nda 36 Rus temsilci ile 28 ülkeden 34 yabancı temsilcinin yer aldığını ve bu sayının sürekli arttığını aktaran Minnihanov, mayısta Tataristan’ın başkenti Kazan’da “Rusya-İslam Dünyası: Kazan-Forum” uluslararası ekonomi forumunun düzenleneceği bilgisini paylaştı.

Müslüman ülkelerle çok kutuplu dünya düzeninin oluşturulmasından yanayız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da İslam dünyası ülkeleri ile ilişkilere önem verdiklerini vurgulayarak, “Müslüman ülkelerdeki dostlarımızla birlikte Birleşmiş Milletler’in (BM) prensiplerine dayalı adil, demokratik, çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşturulmasından yanayız. Batı’nın agresif şekilde dayattığı aşırı liberal değerleri reddediyoruz.” ifadesini kullandı.

“Rusya-İslam Dünyası” Strateji Vizyon Grubu’nun çeşitli projeleri hayata geçirdiğine dikkati çeken Lavrov, bu grubun, Rusya ile İslam dünyası ülkeleri arasındaki ilişkilerde kilit öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Husnullin de son 3 yılda Rusya’nın İslam dünyası ülkeleri ile ticaret hacminin yaklaşık yüzde 30 arttığını kaydederek, “Rusya, her zaman İslam devletlerinin en güvenilir ortağı olacak.” dedi.

Prigojin, Rus ordusunun Wagner’e karargâha giriş yasağı koyduğunu belirtti

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, şirket temsilcisinin Rus ordusu karargahına girişinin yasaklandığını bildirdi.

“Kremlin’in aşçısı” olarak da anılan Prigojin, kendisine ait “Konkord” adlı şirketin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Ukrayna’daki Rus “özel askeri operasyon” birliklerinin komutanına 5 Mart’ta acil mühimmat tahsisi için mektup yazdığını aktaran Prigojin, “6 Mart saat 08.00’de karargahtaki temsilcimin giriş kartı iptal edildi ve birlik karargahına girişi yasaklandı.” ifadesini kullandı.

Prigojin, Bahmut yakınlarında “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ni yok etmeye devam ettiklerini” belirtti.

FSB: Ukrayna istihbaratının Rus iş insanına yönelik suikast girişimi önlendi

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukrayna istihbaratının Rus iş insanı Konstantin Malofeyev’e yönelik suikast girişiminin önlendiğini bildirdi.

“Tsargrad” Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve “Tsargrad” televizyon kanalı sahibi Malofeyev’e yönelik suikast girişiminin önlendiği ileri sürülen açıklamada, “Ukrayna’da yaşayan, Ukrayna Güvenlik Servisinin kontrolü altında hareket eden ve Rus birliklerine karşı savaşan 39 yaşındaki Rusya vatandaşı Denis Kapustin’in suçun organizatörü olduğu saptandı.” ifadesine yer verildi.

Suikastin, Malofeyev’in arabasının altına patlayıcı yerleştirilmesiyle planlandığı savunulan açıklamada, Kapustin hakkında Rusya ceza kanununun “terör eylemi”, “terör örgütünün faaliyetine katılma” ve “yasa dışı patlayıcı kaçakçılığı” maddeleri gereği dava açıldığı aktarıldı.

ABD Savunma Bakanı: Bahmut’un düşmesi Rusların bu savaşın gidişatını değiştireceği anlamına gelmez

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna’nın doğusundaki Bahmut kentinin düşmesi durumunda Rusya-Ukrayna savaşının seyrinin değişmeyeceğini belirtti.

Orta Doğu turu kapsamında Ürdün’ü ziyaret eden Austin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bahmut’un stratejik değil sembolik öneminin olduğunu söyledi.

Bahmut’un düşüp düşmeyeceğini veya ne zaman düşeceğini kestiremediklerini dile getiren Austin, “Bahmut’un düşmesi Rusların bu savaşın gidişatını değiştireceği anlamına gelmez.” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Austin, Ürdün, Mısır ve İsrail’i kapsayan Orta Doğu turu kapsamında dün akşam Amman’a gelmişti. Austin, Amman’da Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

RSPP’den AEB üyesi ülkelerin şirketlerine çağrı

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkanı Aleksandr Shokhin, Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) üye ülkelere bağlı şirketlerin, Rusya pazarından ayrılan Batılı şirketlerin bıraktığı boşlukları değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

RSPP Entegrasyon Forumu’nda konuşan Shokhin, Batılı iş dünyasının ayrılmasından sonra Rusya pazarında boşalan yerleri AEB üyelerinin alması gerektiğini vurgularken, bunun yaptırımları atlatmak için bir çağrı olmadığının da altını çizdi.

MOEX döviz ticaretinin lideri değişti

Moskova Borsası (MOEX) döviz ticareti şubat ayı sonuçlarına göre Çin para birimi yuan, ABD dolarını ilk kez geride bırakarak işlem hacimlerinde liderliğe oturdu.

Şubat ayı sonuçlarına göre Rusya’da en popüler döviz Çin yuanı haline gelirken, ticaret hacmi 1,48 trilyon rubleyi aşarak ABD doları ile yapılan hacimleri ilk kez geride bıraktı.

ABD doları cinsinden döviz işlem hacmi şubat ayında 1,42 trilyon ruble olurken, Çin para biriminin spot piyasanın toplam cirosundaki payının yüzde 40’a yaklaştığı açıklandı.

Rus hükümeti rezerv fonunu artırdı

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, dün akşam imzaladığı talimatla hükümet rezerv fonunu 154,5 milyar rubleden fazla artırdı.

Hükümetin basın servisi tarafından paylaşılan açıklamada, dış yaptırımlar karşısında ekonominin istikrarını sağlamaya yönelik önlemlere yönlendirilecek olan hükümet rezervlerinin artırılacağı bilgisi paylaşılırken, İlgili emrin Rusya Başbakanı Mihail Mishustin tarafından imzalandığı vurgulandı.

Tinkoff’dan Türk bankalarına lira cinsinden para transferi önerisi

Yakın zamanda Türkiye’ye döviz cinsinden para transferlerine son veren Rus özel bankacılık kuruluşu Tinkoff Bank, Türk bankalarına lira cinsinden para transferlerini gerçekleştirebildiğini açıkladı.

Bankanın basın servisi tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği yaptırımları sonrası uluslararası mali mesajlaşma sistemi SWIFT ile bağlantısı kesilen Tinkoff’un döviz cinsinden yurtdışına para transferlerini askıya aldığı hatırlatılırken, “Ancak Tinkoff müşterileri, daha önce olduğu gibi Türk bankalarına Türk lirası cinsinden para transferlerine erişebilir. Bu tür transferler tüm müşterilerimiz tarafından internet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebilir” ifadelerini kullandı.

Rusların Türkiye tatil talepleri toparlandı

Trajik depremler sonrası Rus tatilcilerin Türkiye tatil taleplerinde şubat ayı boyunca keskin düşüş yaşanan Rusya’da, paket tur satışlarının tamamen toparlandığı bildirildi.

Ülkedeki dev tur operatörlerinin açıklamalarına atıfta bulunan Rus haber ajansı Interfax, Türkiye’ye seyahat talebinin tamamen toparlandığını ve Rusların mayıs tatilleri için tur rezervasyon aktivitelerini artırdığını yazdı.

Türkiye turları için rezervasyonların eski ortalama günlük hacimlerine geri döndüğünü aktaran dev tur operatörü Intourist, 8 Mart’a kadar olan varış tarihleri için tüm Antalya uçuşlarının dolu olduğunu açıkladı.

Aeroflot, Moskova’dan Dalaman’a direkt uçuşlara başlayacak

Rus ulusal havayolu şirketi Aeroflot, 6 Nisan’dan itibaren Moskova’dan Dalaman’a direkt uçuşlara başlayacağını duyurdu.

Şirketin Telegram kanalından yapılan duyuruda, 6 Nisan’dan 27 Nisan’a kadar Dalaman’a uçuşların haftada iki kez, 27 Nisan’dan itibaren ise haftada her gün gerçekleştirileceği bildirildi.

Aeroflot’un resmi internet sayfasında detaylı uçuş programının bulunabileceği, aynı zamanda biletlerin de satışa sunulduğu açıklanırken, havayolu şirketi, bu kış sezonunda Dalaman’a uçuş gerçekleştirmemişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img