spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiPutin, dost olmayan ülkelerden yatırımlarla ilgili yeni kararname imzaladı

Putin, dost olmayan ülkelerden yatırımlarla ilgili yeni kararname imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Mart 2022’den sonra “dost olmayan ülkeler” listesinde yer alan ülkeleri temsil eden bireylerden satın alınan menkul kıymetlerle yapılan işlemlerin ayrıntılarına ilişkin yeni kararname imzaladı.

İlgili belge, hükümete bağlı yasal bilgi portalında yayınlanırken, kararnameye göre Rus anonim şirketlerinin hisse senetleri, federal kredi tahvilleri ve benzeri yatırım araçlarının tüm haklarının satış ve devir işlemlerinde yetkili merci olarak Rusya Merkez Bankası veya yabancı yatırımın kontrolü için kurulan özel hükümet komisyonu tarafından onay alınması zorunlu oldu.

Belgede, ABD ve diğer bazı ülkelerin düşmanca eylemleriyle bağlantılı olarak alınan kararla birlikte Rus yatırımcıların “Rusya’ya dost olmayan ülkeler” listesine ait yatırımcılardan menkul kıymet ve diğer yatırım araçlarının satın alma işleminin Merkez Bankası tarafından onaylanması gerektiği aktarıldı.

Başvuru sahibinin kredi kurumu veya tüzel kişi olması durumunda ise yabancı yatırımın satın alınmasıyla ilgili işlem izni hükümet komisyonu tarafından verilecek.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img