spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemŞoygu: Ukrayna, Rusya'yı askeri yollarla yenmenin imkansız olduğunu anlıyor

Şoygu: Ukrayna, Rusya’yı askeri yollarla yenmenin imkansız olduğunu anlıyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın Rusya’yı askeri yollarla yenmenin imkansız olduğunu anladığını ve bu nedenle sivil halka saldırarak sindirme taktiklerini sürdürdüğünü söyledi.

Bakanlıkta düzenlenen tematik konferans görüşmesinde konuşan Şoygu, “Rusya’yı askeri yollarla yenmenin mümkün olmayacağını anlayan Kiev rejimi, Rusya topraklarına katılan bölgelerdeki vatandaşları sindirmek, korkutmak için suç eylemlerine başvurmaya devam ediyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri yerleşim yerlerine, hastanelere ve kamuya ait sosyal tesislere terör eylemleri gerçekleştiriyor”ifadelerini kullandı.

Kiev rejiminin barbar doğasını Rusya’nın 5 Ocak’ta ilan ettiği Noel Ateşkesi sırasında gösterdiğine vurgu yapan Şoygu, ateşkes sırasında Ukrayna’nın 550’den fazla topçu ve havan topu saldırısı düzenlediğini hatırlatırken, bu saldırıların Rus birliklerine ait topçu birlikleriyle karşılık verilerek bastırıldığını aktardı.

Ukrayna’nın kayıpları büyük

Rus birliklerinin Batı’dan Kiev’e sağlanan tüm silah ve teçhizatı hem teslimat yollarında hem de muharebe mevzilerinde imha etmeye devam ettiğini söyleyen Şoygu, Batı ülkelerinden gelen benzeri görülmemiş askeri yardıma rağmen düşmanın önemli kayıplar verdiğine dikkat çekerek, “Sadece ocak ayında Ukrayna birlikleri 6 bin 500’den fazla askerini kaybetti. Aynı zamanda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı 26 savaş uçağıyla birlikte 7 helikopter, 40 roket sistemli araç, 208 insansız hava aracı, 341 tank ve diğer zırhlı savaş araçları, imha edildi” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanı, ABD ve müttefiklerinin ağır silah tedarikleri ve Ukrayna’ya Rus topraklarına saldırı teşvikleriyle çatışmaları mümkün olduğunca uzatmaya çalıştığını, aynı zamanda NATO ülkelerini de çatışmanın içine çektiğini ifade etti.

Şoygu, “ABD ve müttefikleri Ukrayna’nın kayıplarına rağmen çatışmayı olabildiğince uzatmaya çalışmakta, bunun için ağır taarruz silahları sağlayarak Kiev’i Rus topraklarına saldırması için teşvik etmektedir. Aslında tüm bu adımlar, tüm NATO ülkelerini çatışmanın içine çekmekte ve gerilimin öngörülemeyen bir düzeye ulaşmasına yol açmaktadır” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img