spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya’dan Atlantik Denizi’nde Tsirkon füze tatbikatı

Rusya’dan Atlantik Denizi’nde Tsirkon füze tatbikatı

Rusya Savunma Bakanlığı, Tsirkon hipersonik füze sistemi ile donatılmış Amiral Gorshkov Fırkateyni’nin Atlantik Okyanusu’ndaki tatbikatı başarıyla tamamladığını bildirdi.

Savunma Bakanlığı açıklamasında, uzun yolculuk sonrası Atlantik Okyanusu’na ulaşan Amiral Gorshkov Fırkateyni’nin Atlantik’te 900 kilometreden daha uzak bir mesafedeki bir deniz hedefini Tsirkon hipersonik füze ile imha ettiği duyuruldu.

Mesajda, “Atlantik Okyanusu’nun batı kesiminde faaliyet gösteren Rus Donanmasına bağlı Amiral Gorshkov Fırkateyni’nin mürettebatı, bilgisayar simülasyonu kullanarak hipersonik füze silahlarının kullanımına ilişkin bir tatbikat gerçekleştirdi” denildi.

Eğitim görevine uygun olarak, Amiral Gorshkov’un 900 kilometreden daha uzakta bulunan ve yapay olarak yaratılan bir düşman gemisini Tsirkon ile imha ettiği açıklandı.

Fırkateyn’in Kuzey Filosu Komutanı Oleg Gladky’nin önderliğinde uzun bir yolculuğa çıktığı hatırlatılırken, ana görevinin okyanusların stratejik açıdan önemli bölgelerinde Rus donanmasının varlığını sağlamak olduğu kaydedildi.

Putin, Tsirkon füzeli fırkateynin açılışına katılmıştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hipersonik füze sistemi ile donatılmış Amiral Gorshkov Fırkateyni’nin hizmete girmesi vesilesiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, Tsirkon hipersonik füze sisteminin dünyada benzeri olmadığını söylerken, buna benzer güçlü silahların Rusya’nın güvenliğini koruyabileceğini ifade etmişti.

Törende konuşan Putin, “Daha önce de söylediğim gibi dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri olmayan Tsirkon gibi güçlü silahların Rusya’yı potansiyel dış tehditlerden güvenilir bir şekilde koruyacağına eminim. Bu füzeler, ülkemizin ulusal çıkarlarının korunmasına yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Törende konuşma yapan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, muharebe hizmetine giren Project 22350 fırkateyni Amiral Gorshkov’un Tsirkon hipersonik füzeleri ile donatıldığının altını çizerken, bu füzelerin her türlü hava savunma ve füze savunma sistemlerinin üstesinden geldiğini, 9 Mach’a varan hızlarda bin kilometreye kadar uçtuğunu söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img