spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelToyota, Rusya'ya yedek parça teslimatına yeniden başladı

Toyota, Rusya’ya yedek parça teslimatına yeniden başladı

Geçtiğimiz yılın sonunda ülkedeki fabrikasını kapattığını duyuran Japon otomobil şirketi Toyota, Rusya’ya yaptırımlara tabi olmayan yedek parça teslimatlarına yeniden başladığını duyurdu.

Toyota Motor’un Rusya’daki yan kuruluşu, bayilerin kısıtlı parçaların paralel ithalatına izin verildiğini aktarırken, Izvestia gazetesi, Toyota Motor’un yedek parça tedariki ve depo operasyonları bölümünün genel müdürü Andrey Shcherbakov tarafından imzalanan şirketten tüm ortaklara gönderilen mektuba atıfta bulunarak şirketin otomobilin garanti kapsamındaki onarım ve bakımı için doğrudan bileşen tedarikine yeniden başladığını, ayrıca yetkili bayileri için paralel ithalatı onayladığını yazdı.

Belgede Japon otomobil üreticisinin Rus tüketicilerin çıkarlarını korumak için mümkün olan tüm önlemleri aldığına vurgu yapılırken, Toyota Motor basın servisi tarafından yapılan açıklamada, bazı parçaların teslimatlarının garanti onarımları ve geri çağırma kampanyaları için test modunda yeniden başlatıldığı, parçaların adı ve miktarlarının her teslimattaki duruma göre değiştiği ifade edildi.

Eylül ayında Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Toyota’nın St. Petersburg şehrindeki fabrikasını kapattığı belirtilmişti.

Şirketin, fabrikada çalışan işçilere yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğine işaret edilen açıklamada, Toyota’nın Rusya’daki araçlarına yönelik satış sonrası desteğini ise sürdüreceği kaydedildi.

Açıklamada, 25 yıldır faaliyet gösteren fabrikanın geleceğiyle ilgili gerekli çalışmalara da başlandığı ifade edildi.

Rus Kommersant gazetesinde konuya ilişkin yer alan haberde, Toyota’nın Rusya pazarından çekilmediği ancak üretim için gerekli parçaların temin etmekte zorluk yaşadığı için fabrikayı kapatma kararı aldığı belirtildi.

Mart ayının başından bu yana otomobil üreticisinin Ukrayna’da düşmanlıkların patlak vermesinin ardından lojistik zorluklar nedeniyle Rusya’daki çalışmalarına ara verdiğini yazan Kommersant, mevcut kararın ritmik teslimatlara devam edilememesinden kaynaklandığını söylüyor.

Otomobil ihracatını askıya alan Toyota, Rusya’daki otomobil üretimine 2007 yılında başlamıştı.

Japon otomobil markası, Ruslar arasında en çok tercih edilen yabancı otomobil markaları arasındaydı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img