spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’nın kömür ihracatı düştü

Rusya’nın kömür ihracatı düştü

Enerjiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ülkedeki kömür üretiminin 2022 yılında yüzde 0,3 oranında arttığını, öte yandan ihracatın ise yüzde 7 oranında düştüğünü bildirdi.

Novak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla gerçekleştirilen hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yılın sonuçlarına göre ülkenin kömür üretiminin 10 Ağustos’tan bu yana Avrupa’ya kömür tedarikinde ambargo olmasına rağmen yüzde 0,3 oranında arttığını kaydetti.

Bununla birlikte genel olarak kömür üretimindeki artışa rağmen ihracat hacimlerinin yüzde 7 düştüğüne dikkat çeken Novak, üretimin iç piyasalardaki talep artışı sayesinde yükseldiğinin altını çizdi.

Novak, nehirlerdeki düşük su seviyesi ve buna bağlı olarak hidroelektrik üretimindeki düşüş nedeniyle iç piyasaya kömür arzın arttığını ve bunun da kömürle çalışan termik santrallerin daha fazla kullanılmasına yol açtığını aktardı.

Rusya’nın 2021 yılı kömür ihracatı yüzde 5,7 artarak 214,368 milyon tona ulaşmıştı.

Kömür üretimini artıran AB, Rus kömürüne uygulanan yaptırımları hafifletti

vrupa Birliği (AB), uyguladığı yaptırımların Rusya’dan 3’üncü ülkelere kömür sevkiyatına engel olmadığını, Avrupa şirketlerinin Rusya’dan diğer ülkelere kömür taşımacılığı yapabileceğini, buna finansman ve sigorta gibi hizmetler de sunulabileceğini bildirdi.

AB Komisyonu, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların uygulanmasına yönelik yönergesini güncelledi.

Yeni yönergede, AB yaptırımlarının diğer ülkelerin gıda ve enerji güvenliğini etkilemesinden kaçınılacağı belirtildi.

Bu nedenle önceki yaptırım listesinde yer alan bazı malların 3’üncü ülkelere transferine izin verilmesi gerektiğine dikkat çekilen yönergede, gübre, hayvan yemi, odun, çimento, kömür ve ilgili ürünlerin AB şirketleri tarafından veya AB toprakları üzerinden transit geçerek üçüncü ülkelere gönderilebileceği kaydedildi.

Yönergede, bu işleme AB şirketlerinin finansman ve sigorta gibi hizmetleri sunulabileceğine işaret edildi.

AB, nisan ayında Rusya’dan kömür satın alınması, ithal edilmesi veya AB’ye ulaştırılmasını yasaklayan 5’inci yaptırım paketini kabul etmişti.

Yaptırım paketi, geçiş sürecinin sona ermesinin ardından ağustos ayında uygulamaya girmişti.

AB Komisyonu’nun önceki yönergelerinde, Avrupa şirketlerinin söz konusu kömür gibi ürünlerin Rusya’dan AB dışındaki ülkelere gönderilmesinde de yer alamayacağı ifade dilmişti.

Böylece, AB’nin Rusya’ya yönelik kömür yaptırımlarının kapsamı hafiflemiş oldu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img