spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'daki göçmenlerin hayali evlilikle vatandaşlık alması yasaklanacak

Rusya’daki göçmenlerin hayali evlilikle vatandaşlık alması yasaklanacak

Rusya İçişleri Bakanlığı (MVD), yabancıların ülkedeki statülerini hayali evlilik ve hayali babalık tesisi yoluyla yasallaştırma olasılığını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir yasa tasarısı hazırladı.

 İçişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Irina Volk tarafından yapılan açıklamada, halihazırda bakanlığın yabancı vatandaşların veya vatansız kişilerin Rusya topraklarında yasadışı bir şekilde göçmen statüsü elde etmeleri için hayali evlilik ve hayali babalık prosedürünü kullanmasını engellemek amacıyla göç mevzuatında değişikliği gideceği bildirildi.

TASS haber ajansına konuşan Volk, federal yasa taslağının hazırlandığını söylerken, şu anda departmanlararası koordinasyon prosedürünün bu yasa tasarısı üzerinde yürütüldüğünü kaydetti.

Volk, geçen yılın 11 ayı boyunca Rusya İçişleri Bakanlığı’nın bölgesel organlarının ülkede hayali evlilik temelinde yabancı vatandaşlar tarafından alınan 400 oturma iznini iptal ettiklerini belirtirken, mevcut ‘Rusya Vatandaşlığı Yasası’na göre yabancı vatandaşlar, bir Rus vatandaşıyla en az üç yıl evli olması halinde Rus vatandaşlığını basitleştirilmiş formatta alabiliyor.

Vatandaşlık hakkı zorlaştırıldı

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus vatandaşlığı hakkı kazanılmasını zorlaştıracak kriterleri içeren yeni yasa tasarısını imzalamıştı.

Rus vatandaşlığı alma hakkı mevzuatında yer alan bazı kriterlerin basitleştirilerek değiştirilmesini öneren Putin, aynı zamanda Rus vatandaşlığını kaybetme kriterlerinin de düzenlenmesini istemişti.

Çocuk yoksa vatandaşlık yok

Duma elektronik veri tabanında yayınlanan “Rusya Federasyonu Vatandaşlığı Hakkında” temel yasa taslağında, bir Rus vatandaşı ile yapılan evlilik sonrası Rus vatandaşlığının basitleştirilmiş formatta alınmasının yalnızca evli çiftin ortak çocuğu olması durumunda mümkün olabileceği, aynı zamanda yabancı yatırımcı ve kalifiye uzmanların basitleştirilmiş Rus vatandaşlığı edinme hakkına sahip kişiler kategorisinde dahil edilmemesi öngörülüyor.

Açıklayıcı notta yer alan ifadede, yasa tasarısının bir kişinin Rusya Federasyonu ile gerçek bağlantısı olmaksızın resmi kriterler temelinde Rus vatandaşlığının verilmesi anlamına gelmediği belirtilirken, “Yabancı vatandaşlar ile Rus vatandaşları arasında Rus vatandaşlığının kazanılması için yapılan “hayali (anlaşmalı) evliliklerin önüne geçilmesi gerekçesiyle basitleştirilmiş vatandaşlık başvurularının ancak evli çiftin ortak çocuğa sahip olması durumunda gerçekleşebileceği vurgulandı.

Yatırımcıya basitleştirilmiş vatandaşlık verilmeyecek

Putin’in Duma’ya sunduğu yasa tasarısı, aynı zamanda yabancı yatırımcı ve ülkede kalifiye uzman statüsünde çalışanların Rusya Federasyonu vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde edinme hakkına sahip kişiler kategorisinden çıkarılmasını öngörüyor.

Tasarıyla ilgili açıklayıcı notta, mevcut mevzuatta yer alan yabancı yatırımcı ve kalifiye uzman statüsüne sahip çalışanların basitleştirilmiş vatandaşlık prosedürlerinin “pratikte rağbet görmediği” vurgulandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img