spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 26 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 26 Kasım 2022

Dün, 26 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Belarus Dışişleri Bakanı Makey hayatını kaybetti

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey’in hayatını kaybettiği bildirildi.

Belta haber ajansına göre, Belarus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anatoliy Glaz yaptığı açıklamada, bakanlık görevini sürdüren Makey’in ani bir şekilde öldüğünü duyurdu.

2008-2012 yıllarında Belarus Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığı görevini yapan 64 yaşındaki Makey, 2012’den beri de Belarus Dışişleri Bakanlığı görevini yürütüyordu.

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey’in ölümünün ardından taziye mesajı paylaştı.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Belaruslu mevkidaşı Makey’in vefat haberinden derin üzüntü duyduğunu ve mevkidaşının “iyi biri ve iyi bir arkadaş” olduğunu belirtti.

Makey’in ailesine ve Belarus halkına başsağlığı dileyen Çavuşoğlu, “Huzur içinde yatsın.” ifadesine yer verdi.

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey

Zakharova: Moskova, Makey’in ölüm haberinin şokunu yaşıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Moskova’nın Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey’in ölüm haberleriyle sarsıldığını açıkladı.

Diplomat Telegram kanalında yaptığı açıklamada, “Belarus Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı sayın Vladimir Makey’in ölüm haberinin şokunu yaşıyoruz. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi taziye mesajı en yakın zamanda yayınlanacak” ifadelerini kullandı.

Putin ve Aliyev, Ermenistan’la imzalanan üçlü bildirilerin uygulanmasını görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan arasında 2. Karabağ Savaşı sonrasında imzalanan üçlü bildirilerin uygulanmasını görüştü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Putin’in Aliyev’i telefonla aradığı bildirildi.

Açıklamada, bölgede ekonomik ilişkiler ve ulaşımın açılmasına ilişkin pratik konulara değinen Putin ve Aliyev’in, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı üçlü bildirilerin kapsamlı şekilde uygulanması için atılması gereken adımları müzakere ettikleri belirtildi.

Merkez Bankası, perakendede gayri nakdi ödemelerin payının yüzde 80’e çıkmasını bekliyor

Rusya Merkez Bankası, 2021-2023 için ulusal ödeme sistemi geliştirme stratejisinde yer alan temel göstergeleri belirlediği raporunda, 2023’te gayri nakdi ödemelerin perakende ticaretteki payının yüzde 78-80 bandında olacağını tahmin ediyor.

2022 sonunda ülkedeki nakit dışı ödemelerde göstergenin yüzde 76-78 seviyesinde olmasını bekleyen düzenleyici, eylül sonunda gayri nakdi ödemelerin payının yüzde 77,7 olduğunu hatırlattığı raporunda, ayrıca perakendede ulusal kredi kartı MIR ve Hızlı Ödeme Sistemi (SBP) üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin toplam gayri nakdi ödeme hacmi içindeki payının 2022 yılında yüzde 38-40 bandında olduğunun altını çizerken,2023 yılında MIR kartı  ve SBP sisteminin perakendede kullanım payının yüzde 47-49 bandında olacağını öngörüyor.

Rusya’nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank tarafından yapılan açıklamada, bu yılın sonbahar mevsiminde toplam perakende mal ve hizmet işlemlerinde nakit dışı ödemelerin payının yüzde 80’e yakınlaştığı bildirildi.

Rusya’daki restoran ve otellerin geliri bir önceki yıl seviyesinde kalacak

Ülkede ilk kez düzenlenen Rus Şarap Forumu’nda konuşan Rusya Restoran ve Otelciler Federasyonu Başkanı İgor Bukharov, 2022 yılında Rusya’daki restoran ve otellerin gelirlerinin bir önceki yıl seviyesinde olmasının beklendiğini söyledi.

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen yeme-içme ve konaklama sektörleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Bukharov, bu yılın başında birçok restoranın iflas ettiğini vurgularken, “Bazıları ise hala kendilerini iyi hissediyor. Tabii restoranlarda ortalama fatura düşüyor ve fiyatlar yükseldikçe maliyet artıyor. Ancak iflaslar yalnızca jeopolitik durum veya pandemi sonuçları ile bağlantılı değil” diye konuştu.

Bloomberg: Petrol tankerlerinin maliyeti 100 bin doları aştı

Uluslararası haber ajansı Bloomberg, G7 ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne tavan fiyat belirlemek için uğraştığı son günlerde petrol taşımacılığına olan yüksek talep nedeniyle  nakliye maliyetinin yükselmeye başladığını bildirdi.

Rus petrolüne yaptırım uygulamaya çalışan Batı ülkelerinin petrol tankerlerinin hizmet tarifelerini artırdığına dikkat çeken ajans,  petrol tankerlerinin günlük navlunlarının 100 bin dolara ulaştığını, taşıyıcıya veya kiracıya yükleme veya boşaltma sırasında geminin bekleme süresi için ödenen meblağların yaptırımlar öncesi meydana gelen büyük talep nedeniyle rekora ulaştığını yazdı.

Rusya’dan ayrılan Hewlett Packard’ın zararı açıklandı

Amerikan kişisel bilgisayar ve yazıcı üreticisi Hewlett Packard Inc. (HP), Rusya pazarından çıkışı nedeniyle yılsonu 23 milyon dolar zarar edeceğini bildirdi.

HP’nin web sitesinde yayınlanan mali tablolarında yer alan açıklamada, 31 Ekim’de sona eren 12 aylık dönem sonuçlarına göre şirketin geliri, bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,8 azalarak 63 milyar dolar olurken, HP’nin net karı iki kat azalarak 6,5 milyar dolardan 3,2 milyar dolara düştü.

Rusya ile Ukrayna arasında esir değişimi yapıldı

Rusya ile Ukrayna arasında, savaşta esir düşenlerin takasının yapıldığı bildirildi. Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) idaresindeki güçlere bağlı 9 kişi Donetsk’te aileleriyle buluştu. Buluşmaya, Donetsk Halk Cumhuriyetinin lideri Denis Pushilin ve DPR İnsan Hakları Ombudsmanı Daria Morozova da katıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img