spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiYılbaşında emekli maaşlarına ne kadar zam geleceği açıklandı

Yılbaşında emekli maaşlarına ne kadar zam geleceği açıklandı

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Anton Kotyakov, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Rusya’da çalışmayan emeklilerin maaşlarının artırılacağını vurgularken, maaş zammının yüzde 4,8 olarak kararlaştırıldığını duyurdu.

Federasyon Konseyi’nde konuşan Kotyakov, ödeme miktarındaki iki aşamalı artışın bir sonucu olarak 1 Haziran’da emekli maaşlarında yüzde 10’luk bir ara zam gerçekleştirildiğini hatırlatırken, “Emekli maaşlarında yılbaşındaki yüzde 4,8 zamla birlikte toplam maaş zamları Ocak 2022’ye göre yıllık yüzde 15,3 olacak” ifadelerini kullandı.

Maaş zamlarıyla ilgili Kommersant gazetesine değerlendirmede bulunan Plekhanova Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Lyudmila Ivanova Shvets, yapılacak zamla birlikte çalışmayan emeklilerin maaşının ortalama 21 bin 650 ruble olabileceğini söylerken, öte yandan 2023 federal bütçe taslağına ve 2024-2025 planlama dönemine göre çalışan Ruslar için emekli maaşlarında zam planı olmadığının da altını çizdi.

Uzman, çalışan emekli maaşlarında yapılması istenen zammın devlet bütçesine 498,7 milyar ruble yük oluşturabileceği nedeniyle hükümetin teklife onay vermediğini hatırlattı.

Duma’dan asgari geçim seviyesinin yükseltilmesine de onay geldi

Rusya’da meclisin alt kanadı Devlet Duması, Rusya’da devlet tarafından nüfusa yapılan sosyal yardım tutarlarını hesaplamada temel alınan asgari geçim düzeyinde hükümetin önümüzdeki yıl için sunduğu zam teklifini onayladı.

2023 yılı için asgari geçim seviyesi tutarını 14 bin 375 ruble düzeyinde belirleyen hükümetin 28 Eylül’de meclise sunduğu önerisini ikinci oturumda kabul eden Duma’dan yapılan açıklamada, asgari geçim seviyesindeki artışın çocuklu aileler, emekliler ve hamile kadınlar olmak üzere 15 milyon vatandaş için aylık sosyal ödemelere yansıyacağı vurgulandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1 Ocak 2022 itibariyle kişi başına asgari geçim miktarının sağlıklı nüfus için 12 bin 654 ruble olduğunu hatırlatırken, 1 Haziran 2022’de asgari geçim seviyesi tutarı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla yüzde 10 artırılmıştı.

14 bin 375 ruble olarak belirlenen asgari geçim düzeyi tutarında 1 Ocak 2023’ten itibaren uygulanacak zam, yüzde 3,3 olarak belirlendi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img