spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, yıllık enflasyon açısından dünya sıralamasında 45’inci

Rusya, yıllık enflasyon açısından dünya sıralamasında 45’inci

Dünyadaki 193 ülkenin ulusal istatistik servislerinden alınan veriler dikkate alınarak hazırlanan yıllık enflasyon reytinglerinde Rusya’nın 45’inci sırada yer aldığı kaydedildi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti tarafından eylül ve kasım ayı enflasyon verilerini açıklayan 155 ülkenin istatistiklerine göre yapılan araştırmalar, eylül ayında Zimbabve, Lübnan, Venezuela ve Sudan’ın yıllık enflasyon oranlarıyla dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler arasında lider olduğu kaydedildi.

Asya, Sahra Altı Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Avrupa, Okyanusya, Güney ve Kuzey Amerika ülkelerinin enflasyon istatistiklerinin derlendiği araştırmalara göre, dünyadaki en yüksek enflasyon oranlarına sahip ülke yüzde 280,4 ile Zimbabve olurken, bu ülkede geçtiğimiz kışın sonundan itibaren hızlanmaya başlayan enflasyon oranlarının eylül ayına kadar 4,6 kat arttığı kaydedildi.

Sudan’ın yüzde 107 ile bölgede ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yer aldığı belirlenirken, Gana’nın Sahra altı Afrika’da yüzde 37,2 ile ilk üçü kapattığı kaydedildi.

Yıllık enflasyonda dünyada ikinci sırada Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında ise birinci sırada enflasyonun yüzde 162,47’ye ulaştığı Lübnan bulunurken, ancak bu ülkede yılın başından bu yana enflasyonunu 1,4 kat düştüğü de gözlemleniyor.

En yüksek enflasyon oranlarında dünyada üçüncü sırada, Güney Amerika ülkesi Venezuela yer alırken, yıllardır yüksek enflasyondan muzdarip olan ülkede yüzde 157,4’lük yıllık enflasyon oranları gözlemleniyor. Uzmanlar, öte yandan Venezuela’da yıllık enflasyonun geçen yılın sonundan bu yana 4,4 kat yavaşladığına da dikkat çekiyor.

Türkiye, yıllık enflasyonda yüzde 83,5 ile en üst sıralarda yer alırken, yine Güney Amerika’da ikinci sırada sonbahar başında fiyat artışının hızlanarak yüzde 83’e çıktığı Arjantin de üst sıralarda.

Kuzey Amerika’da enflasyon oranları yüzde 37,24’e ulaşan Küba başı çekerken, bu ülkeyi yüzde 11,52 ile Nikaragua ve yüzde 10,37 ile Kosta Rika izledi.

Avrupa kıtasında eylül ayında en yüksek enflasyon yüzde 34 ile Moldova’da kaydedilirken, ikinci sırada yüzde 24,6 ile Ukrayna, üçüncü sırada yüzde 24,1 ile AB ülkeleri arasında fiyat artışında lider olan Litvanya yer aldı.

Asya’da eylül ayında yıllık enflasyon yüzde 73,7 ile Sri Lanka’da gözlemlenirken, ikinci sırada yüzde 34 ile Laos ve üçüncü sırada yüzde 23,2 ile Pakistan bulunuyor.

Okyanusya ülkeleri arasında enflasyon yüzde 14 ile en yüksek Tonga Krallığı’nda kaydedilirken, Samoa’da enflasyon yüzde 11 ve Palau’da yüzde 10,3 olarak belirleniyor.

Rusya ise eylül ayında yüzde 13,7’lik enflasyon oranlarıyla dünyada 45. sırada yer alırken, derecelendirmedeki komşuları da yüzde 13,7 ile Şili ve yüzde 13,8 ile Moğolistan oldu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img