spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus bankalarının döviz yükümlülüklerinde büyük düşüş yaşandı

Rus bankalarının döviz yükümlülüklerinde büyük düşüş yaşandı

Yaptırımlar sonrası dolar ve Euro ile işlemlerde sıkıntılar yaşayan Rus bankalarının Ekim 2022 döneminde gerçek ve tüzel kişilere olan döviz yükümlülükleri 14,8 milyar dolar azaldı.

Rusya Merkez Bankası’nın finansal piyasa riskleri hakkında yayınladığı raporda, ekim ayının ilk yarısında bankaların müşterilerine olan döviz yükümlülüklerinin 9,4 milyar dolar azaldığı belirtilirken, dolar ve Euro’nun erişiminde yaşanan sıkıntılar ve finans sektöründe bu para birimlerinin artık ‘zehirli” olarak görülmesi nedeniyle Rus bankalarının muhabir hesap bakiyelerini önemli ölçüde azalttığı ifade edildi.

Merkez Bankası, Ekim ayı sonu itibariyle döviz arzındaki kademeli artış sayesinde durumun istikrara kavuştuğunu belirtirken, iç piyasadaki döviz likiditesinin azalmasının nedeni 21 Eylül’de ilan edilen kısmi seferberlik sonrası ülkeden ayrılmayı planlayan birçok vatandaşın döviz taleplerindeki keskin artışla ilişkilendiriliyor.

Raporda, Rusya’nın döviz piyasasında “dost ülke” para birimlerinin payının ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 27’den yüzde 31’e çıktığı, doların payının ise yüzde 46’dan yüzde 42’ye düştüğü aktarıldı.

Rus döviz piyasasında, başta yuan olmak üzere “dost ülke” para birimlerinin payının arttığına işaret edilen raporda, “Döviz piyasasında dost ülkelerin para birimlerinin payı ekimde eylüle kıyasla yüzde 27’den yüzde 31’e çıktı. Artış, ağırlıklı olarak yuanın payının yüzde 22’nin üzerine çıkması nedeniyle gerçekleşti.” ifadelerine yer verildi.

Raporda, doların payının ise ekimde eylüle kıyasla yüzde 46’dan yüzde 42’ye gerilediği ve bunun yıl başından bu yana en düşük seviye olduğu kaydedildi.

Rusya Merkez Bankası raporunda, doların payındaki gerilemenin ana nedeni olarak yaptırım risklerine ve iç piyasada dolar ve Euro temin etme maliyetindeki artışa işaret edildi.

İhracatın dost ülkelere kaymasının, bu ülkelerin para birimlerine yönelik talebi artırdığı değerlendirmesine yer verilen raporda, “En büyük ihracatçıların döviz satışlarının yapısında doların payı gerilemeye devam ederken, yuanın payı ise tam tersine arttı.” denildi.

Rusya’nın en büyük ikinci kamu bankası VTB’nin başkanı Andrey Kostin, Rusya’nın dolar ve Euro para birimlerinden kurtulma sürecinin ülke için geri dönüşü olmayan bir yol olduğunu söylemişti.

Kostin, Bakü’de düzenlenen Verona Avrasya Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, dolar ve Euro’dan bağımsızlık süreçlerinin artık geri döndürülemez olduğuna inandığını belirtirken, “Rusya için öncelik, ticaret ortaklarının ulusal para birimlerinde anlaşmalara geçiştir” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img