spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların kredi kartlarına taleplerinde düşüş yaşanıyor

Rusların kredi kartlarına taleplerinde düşüş yaşanıyor

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI) tarafından paylaşılan raporda, Rus bankalarının ekim ayında çıkardığı kredi kartı sayısının 1,11 milyon adet olduğu belirlenirken, kredi kartı başvurularında eylül ayına kıyasla yüzde 13’lük düşüş kaydedildi.

Yaz aylarında vatandaşların kredi kartı taleplerinde sürekli artış kaydeden NBKI, ekim verilerine göre yıllık bazda taleplerin yüzde 4,7 oranında düştüğünü, taleplerin Şubat 2022’ye kıyasla yaklaşık yüzde 2 oranında azaldığını bildirdi.

Ekim 2022’de Rusya’nın tüm bölgelerinde kredi kartlarına ilgide düşüş gözlemlenirken, bankaların verdiği yeni kredi kartlarında en büyük düşüş yüzde 18,9 ile St. Petersburg ve yüzde 18,1 ile başkent Moskova’da tespit edildi.

Moskova Bölgesi’nde kredi kartlarına talepte yüzde 17,1 düşüş yaşanırken, geçen ay en çok kredi kartı Moskova, Moskova Bölgesi, Krasnodar Bölgesi, St. Petersburg ve Başkortostan Cumhuriyeti’nde verildi.

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu uzmanları, nisan ayından eylül ayına kadar nüfusun kredi kartı taleplerinde yaşanan büyümenin ardından talebin düşmeye başladığını aktarırken, bu eğilimin ekonomide genel belirsizlik ortamında mali yükümlülüklerini

Öte yandan verilen kredi kartı sayısındaki düşüşe rağmen Rusya’da taksitli alışveriş ve kredi taleplerinde keskin bir şekilde artış yaşandığını da kaydeden uzmanlar, ekimde yaşanan bu sıçramayı mevsimsel talebe bağlarken, kredilerin seferberliğe katılan vatandaşların ihtiyaç duyduğu ürünleri satın alması için alınabileceğini öne sürdü.

Bankaların bir önceki aya kıyasla verdiği tüketici kredisi sayısı yüzde 01 artışla 1 milyon 10 bin adetten 1 milyon 20 bin adede yükselirken, aynı zamanda geçen yılın ekim dönemine kıyasla onaylanan tüketici kredileri sayısı yüzde 26,7 düşük olarak gerçekleşti.

Ekim 2021’de Rus bankalarının verdiği tüketici kredisi sayısı 1 milyon 390 bine ulaşmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img