spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, önümüzdeki yıldan itibaren inşaat firmalarına müdahale edecek

Merkez Bankası, önümüzdeki yıldan itibaren inşaat firmalarına müdahale edecek

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, gelecek yıldan itibaren konut kredisi oranlarının sıfıra yakın olduğu inşaat şirketlerinin konut projelerinde riskleri sınırlamak için önlemler almayı planladığını duyurdu.

Meclisin alt kanadı Devlet Duması’nda konuşan Nabiullina, konut satışları için yüzde sıfıra varan faiz oranları teklif eden inşaat şirketlerinin faaliyetlerinden endişe duyduklarını söylerken, “Analizimiz, konut satışında düşük faiz sunan inşaat şirketlerinin daire fiyatlarını aslında gerçekten yüzde 20 ila 30 daha fazla artırdığını gösterdi. Bu şekilde genellikle fazla kredinin faizinden daha fazla ödemek zorunda kalan vatandaşlar, mevcut dairesini ikinci el piyasada satmasına rağmen şişirilen konut maliyetinin altında eziliyor. Burada hem borçlu için hem de şişirilmiş bir fiyatla satılan daire için kredi imkanı sağlayan banka için büyük risk var” ifadelerini kullandı.

2023 itibariyle sıfıra yakın konut kredisi sunan inşaat şirketlerini izleyeceklerini vurgulayan Merkez Bankası Başkanı, bu kararı ipotek piyasasındaki riskleri sınırlamak için geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img