spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov, Zelenskiy'nin Rusya ile müzakere açıklamalarını değerlendirdi

Peskov, Zelenskiy’nin Rusya ile müzakere açıklamalarını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin ülkesinin Minsk-3 anlaşmalarına katılmayacağı hakkındaki sözlerini gazetecilere değerlendirdi.

Endonezya’da başlayan G20 Liderler Zirvesi’ne video formatta katılarak konuşma yapan Zelenskiy’nin Minsk anlaşmalarına benzeyen herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerine dair açıklamasının aslında Kiev’in müzakere isteksizliğini doğruladığını söyleyen Peskov, “Rusya ile müzakereleri yasal düzeyde yasaklayan Kiev rejiminin müzakereler konusunda isteksizliğini zaten biliyoruz. Bu açıklama da bunu doğruluyor. Öte yandan Moskova defalarca müzakerelere hazır olduğunu belirtti” diye konuştu.

G20 Zirvesi’nde konuşan Zelenskiy, düşmanlıkların durdurulması gerektiğine ve müzakere masasına oturulması gerektiğine ikna olduklarını belirtirken, “Ancak Ukrayna, ‘Minsk-3’ benzeri anlaşmaların imzalanmasını kabul etmeyecek. Kiev’in 10 maddeden oluşan kendi barış planı vardır. Bunların arasında nükleer, gıda ve enerji güvenliğinin sağlanması ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması yer alıyor” diye konuştu.

Zelenskiy, Kiev’in kendisine uluslararası güvenlik garantileri sağlamakta ısrar ettiğini bir kez daha hatırlatırken, ilgili belgenin bir taslağını geliştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Ukrayna lideri, aynı zamanda Ukrayna’nın Rusya’nın saldırganlıklarından doğan kayıplarının Rus varlıkları pahasına telafi edilmesi ve savaş tazminatı için uluslararası bir mekanizma oluşturmak istediğini de hatırlattı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img