spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiEkimde verilen tüketici kredilerinde artış gözlemlendi

Ekimde verilen tüketici kredilerinde artış gözlemlendi

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI), Rusya’da ekim ayında bankalar tarafından 1 milyondan fazla tüketici kredisi verildiğini belirttiği raporunda, geçtiğimiz ay düşen kredi hacimlerinde artış kaydetti.

Bankaların bir önceki aya kıyasla verdiği tüketici kredisi sayısı yüzde 01 artışla 1 milyon 10 bin adetten 1 milyon 20 bin adede yükselirken, aynı zamanda geçen yılın ekim dönemine kıyasla onaylanan tüketici kredileri sayısı yüzde 26,7 düşük olarak gerçekleşti.

Ekim 2021’de Rus bankalarının verdiği tüketici kredisi sayısı 1 milyon 390 bine ulaşmıştı.

Geçtiğimiz ay Rusya bölgelerinde en fazla tüketici kredisi 58 bin 200 ile başkent Moskova’da verilirken, ikinci sırada 48 bin 500 kredi sayısı ile Moskova Bölgesi, üçüncü sırada ise 40 bin 400 adetle Krasnodar Bölgesi yer aldı.

Başkortostan Cumhuriyeti’nde eylül ayında bankalar tarafından verilen kredi sayısı 38 bin 300 adet olurken, St. Petersburg’da bu sayı 34 bin 800 olarak belirlendi.

Ekim ayında bankaların verdiği tüketici kredilerindeki en ciddi artış yüzde 6,6 ile İrkutsk Bölgesi’nde gözlemlenirken, Krasnodar’da tüketici kredisi hacimlerinde kaydedilen büyüme oranı yüzde 5,9, Kemerovo Bölgesi’nde ise yüzde 5,9 olarak meydana geldi.

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu Pazarlama Müdürü Aleksey Volkov konu hakkında yaptığı açıklamada, mart ayındaki düşüşün ardından tüketici kredisi hacimlerinde sonraki aylarda kademeli olarak toparlanmaya rağmen ancak kriz öncesi seviyelere ulaşamadığını vurgularken, “Eylül ve ekim aylarında verilen tüketici kredisi sayısı aylık 1 milyon 200 binde sabitlendi. Bu istikrar büyük ölçüde genel belirsizlik ortamında tüketicilerin kredi almada isteksizliği ile açıklanıyor” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img