spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiPutin’den hükümete “reel ücret” uyarısı

Putin’den hükümete “reel ücret” uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki vatandaşların reel gelirlerinin enflasyondan daha yüksek bir oranda artması gerektiğini söyledi.

Sosyo-ekonomik meselelere ilişkin düzenlenen hükümet toplantısında konuşan Putin, enflasyon oranlarının daha önce beklenen oranlardan daha düşük olacağını belirtirken, “Ancak daha önemli gösterge, enflasyona göre ayarlanmış reel ücretlerin durumudur. Burada durumun objektif olarak daha zor olduğunu unutmamalıyız” dedi.

Rus lider, 2022 yılının ilk sekiz ayında nominal olarak ülke genelinde ortalama aylık maaşın yüzde 12,7 oranında arttığını kaydederken, öte yandan bunun ortalama vatandaş için çok az şey ifade ettiğini bildiğinin altını çizdi.

Putin, özellikle çocuklu vatandaşların maaşlarının fiyat artışının üstünde olması gerektiğini vurgulayarak, açıklamalarında “Başta çocuklu aileler olmak üzere vatandaşların gelirlerinin enflasyonun üzerinde bir oranda artması önemlidir. Tüm uzmanlara ve hükümete göre enflasyondaki düşüş eğilimi sürdürülebilir ve uzmanlar önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde enflasyonun yüzde 5’e veya biraz daha altına yaklaşması gerektiğine inanıyor. Ancak reel ücretlerde artış yaşanmadıkça vatandaş için bu rakamların bir önemi olmayacak” diye konuştu.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığının 2022 yılı için enflasyon tahmini yüzde 12,4 olurken, 2023 için tahminleri ise yüzde 5,5 civarında.

Rusya Merkez Bankası, 2022’de enflasyonun yüzde 12-13 olacağını tahmin ederken, 2023’te ise yüzde 5-7 seviyesinde olmasını bekliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img