spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDuma, şekerli içeceklerde ek vergileri erteledi

Duma, şekerli içeceklerde ek vergileri erteledi

Rusya’da meclisin alt kanadı Devlet Duması Bütçe ve Vergi Komitesi, şeker içeren içeceklere ek vergi getirilmesine imkan veren vergi mevzuatı değişikliğini erteledi.

Hükümet tarafından belirlenen federal projeler arasında yer alan ve ‘Diyabetle Mücadele’ olarak adlandırılan proje gereği şekerli içeceklere litre başına 7 ruble ek vergi uygulamasında, başlangıç tarihinin 1 Ocak 2023’ten 11 Temmuz 2023’e ertelenmesi teklifini kabul eden Devlet Duması Komitesi, yeni mevzuatın 10 Kasım’da düzenlenecek toplantıda yeniden ele alınması kararı verdi.

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, ‘Diyabetle Mücadele’ federal projesinin bir parçası olarak uygulanmak istenen yeni vergi mevzuatının, 2023 ve 2024 ve 2025 bütçe planlama dönemi için ek federal bütçe gelirleri sağlamak amacıyla şeker içeren içeceklerin vergi kesilebilir mallar olarak kabul edilmesinin yolunu açtığı belirtilirken, öneriye göre şeker veya diğer tatlandırıcıların eklenmesiyle üretilen ve içeriği 100 ml ve üstündeki içecekler dikkate alınıyor.

Meyve sularını da etkileyecek yeni yasa, içeriğinde glukoz, fruktoz, sakaroz, dekstroz, maltoz, laktoz ve şeker şurubu bulunduran tüm içecekler için geçerli olacak.

Maliye Bakanlığı, ek vergilerde bütçeye yılda 35 milyar ruble ek gelir geleceğini düşünürken, perakende sektörü uzmanları ise nihai tüketici için meyve suyu ve şekerli içecek fiyatlarının artacağını ifade ediyor.

Uzmanlar, tahmin edilen rakamların bütçe için hayati önem taşımadığını, ancak Coca-Cola ve Pepsi’nin pazardan ayrılmasıyla gelişmeye başlayan içecek üreticileri için olumsuz bir rol oynayacağını ekliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img