spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelHükümet, elektrikli scooter yönetmeliğini onayladı

Hükümet, elektrikli scooter yönetmeliğini onayladı

Rusya hükümeti, alternatif ulaşım aracı olarak bir anda popüler olan elektrikli scooterlarda (e-scooter) mevzuatı belirledi.

Ülkede scooter kullanıcılarının dahil olduğu trafik kazalarında artış sonrası harekete geçen Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Denetleme Müdürlüğü (GIBDD) tarafından hazırlanan mevzuatla birlikte e-scooter kullananlar birçok kurala uymak zorunda olacak.

E-scooter’lar, bireysel ulaşım aracı statüsü aldı

Hükümetin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, elektrikli scooter, gyro scooter ve benzeri ulaşım araçları için yeni yol işaretleri ve park yerlerini içeren güncel yönetmelik hazırlanacağı vurgulanırken, mesajda, “Artık elektrikli scooter, elektrikli kaykay, gyro scooter, segway ve tek tekerli mono wheels gibi araçlar ‘bireysel ulaşım aracı’ olarak özel bir statü almıştır. Bu araçlar için belirlenen hız sınırı 25 km olarak belirlenmiş, aynı zamanda kaldırım, bisiklet yolu ve yaya yolları boyunca hareket etmesine izin verilen araçların maksimum ağırlığının 35 kg’yı geçmemesi gerekmektedir” denildi.

Elektrikli scooterlar için özel yol işaretleri düzenleneceği, yol işaretlerinin bu tip araçlar için izin, hareket kısıtlaması ve yasakları içereceği ifade edilirken, işaretlerin yerleştirilmesine ilişkin kararların konuma ve yol altyapısının mevcudiyetine bağlı olarak yerel makamlar tarafından alınacağı vurgulandı.

Bakanlar Kurulu, elektrikli scooterların ulaşımda yayalara öncelik vermesi gerektiğine dikkat çekerken, scooter kullanıcılarının hızlarını bu önceliğe göre hesaplamak zorunda kalacaklarını, yaya geçidinde karşıdan karşıya geçmek için araçlarından inmeleri gerekeceğini de iletti.

Mevzuata göre herhangi bir ağırlıktaki elektrikli scooter’ın karayolunun sağ kenarında gitmesine izin verilirken, ancak bu iznin 14 yaşından büyük olan scooter kullanıcıları ve hız sınırının 60 km olduğu yollar için geçerli olduğu belirlendi.

Hükümet, elektrikli olmayan scooter’ları bu mevzuata dahil etmezken, bu kategorideki araçların “yaya” olarak nitelendirildiğini ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img