spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAlmanya’nın dondurduğu Rus varlıklarının tutarı belirlendi

Almanya’nın dondurduğu Rus varlıklarının tutarı belirlendi

Alman Der Spiegel dergisi, Almanya Ekonomi Bakanlığı’ndan elde edilen bilgilere dayanarak yayınladığı verilere göre, Almanya’da 4,8 milyar Euro değerinde Rus varlığının dondurulduğu belirlendi.

Temmuz ayında Almanya tarafından dondurulan Rus varlıklarının hacmi 4,5 milyar Euro olarak kaydedilmişti.

Toplamda dondurulan Rus varlıkların 2,2 milyar Euro’dan fazlası nakit olarak alı konulurken, 1 milyar Euro’dan fazlası ise taşınır ürün olarak kayıtlara geçti.

Geri kalan varlıkların ise gayrimenkul ve diğer varlıklar olduğunu yazan Der Spiegel, Rus varlıklarını donduran Alman kurumlar arasında yerel bankalar, sigorta şirketleri ve diğer ekonomik yapılar olduğunu aktardı.

AB yaptırımları kapsamında Rus varlıklarının dondurulmasından sorumlu olan Almanya Ekonomi Bakanlığı, kısıtlamaların aşılmasıyla mücadele etmek üzere bir çalışma grubu kurmuştu.

Ayrıca yaptırımların uygulanmasından sorumlu olacak merkezi bir yapının oluşturulması, bir mal varlığı sicilinin oluşturulması ve ilgili soruşturmalara ilişkin prosedürün netleştirilmesi öneriliyor.

Temmuz ayında AB’nin, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun başlamasından bu yana Rus oligarkların 13,8 milyar Euro’luk mal varlığını dondurduğu bildirilmişti.

Varlıkların büyük kısmı beş ülkede donduruldu.

Geçtiğimiz hafta Almanya hükümetinin Rus şirketi Rosneft’in ülkedeki varlıklarına el koyduğu öğrenilirken, Federal hükümet, Enerji Güvenliği Yasası hükümlerini gerekçe göstererek Rosneft Deutschland GmbH ve RN Refining & Marketing GmbH şirketlerini kamulaştırdı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img