spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 18 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 18 Eylül 2022

Dün, 18 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, Kırgız ve Tacik liderlerle sınırdaki gerilimi konuştu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bugün telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, Putin’in Kırgızistan ve Tacikistan cumhurbaşkanları ile yaptığı telefon görüşmelerinde iki ülke sınırındaki durumu ele aldığı bildirildi.

Açıklamada, “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İmamali Rahman arasındaki telefon görüşmelerinde iki ülke sınırında meydana gelen çatışmaları ele aldı” ifadeleri kullanıldı.

Putin’in Kırgız ve Tacik lideri gerilimin daha fazla tırmanmasını önlemeye ve durumu yalnızca barışçıl yollarla çözmeye çağırdığı belirtilirken, ayrıca Rusya’nın Kırgızistan ve Tacikistan sınır bölgesinde istikrarı sağlamak için gerekli yardımı sağlamaya hazır olduğunu da vurguladığı aktarıldı.

İki ülkenin 16 Eylül saat 16.00 itibarıyla ateşkes ilan etmesinin ardından Kırgızistan tarafında aralarında askerilerin de bulunduğu 24 kişinin cansız bedeninin ülkenin güneyindeki Batken bölgesinde hastanelere getirildiği belirtilmişti.

Kırgız-Tacik sınırında, 16 Eylül’de sabah saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan silahlı çatışma 10 saat sürmüştü.

Sınırdaki gerilimlerin yaşandığı sırada iki lider Şhangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’ndeydi.

Peskov: Rusya ve Çin, dünyayı yönetme arzusunda değil

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya ve Çin’in diğer bazı devletlerin aksine tüm dünyayı yönetmeye çalışmadıklarını söyledi.

Rus resmi televizyon kanalı Rossiya 1’e konuşan Peskov, Rusya ile Çin arasındaki ilişkinin özel olduğunu vurgularken, “Rusya ve Çin, ikili ilişkilerde tüm dünyaya hükmediyormuş gibi davranmıyor. Ancak diğer bazı ülkelerde böyle bir eğilim olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Moskova ve Pekin arasında, kaynağı ABD olan kışkırtıcı eylemlere karşı tutumundaki “mutlak benzerliğe” dikkat çeken Peskov, hem Rusya’nın hem de Çin’in bu tür istikrarsızlaştırıcı davranışları kabul edilemez bulduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü, öte yandan ABD tarafından ikincil yaptırım tehdidinin Rusya ve Çin arasındaki ilişkiler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu itiraf ederken, ancak genel olarak ilişkileri etkileyemeyeceğini, ABD yaptırımları tehdidi karşısında Çin ve Rusya arasındaki işbirliğinin güçlenerek süreceğini sözlerine ekledi.

Novak: Avrupa’daki enerji krizi yeni başlıyor

Enerjiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Avrupa’daki enerji krizinin henüz yeni başladığını söyledi.

Rus resmi TV kanalı Rossiya 1’e konuşan Novak, Avrupa’daki enerji krizinin henüz yeni başladığını vurgulayarak, “Kriz daha da büyüyecek. Avrupalı ​​tüketicilerin zaten ödeyemeyecekleri faturalar almaya başladığını görüyoruz” diye konuştu.

Bakan ayrıca, Avrupalılara Moskova’ya elektrik ve gaz faturaları göndermelerini tavsiye eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in sözlerini de yorumlarken, “Her şeyi tavsiye edebilirsiniz, ancak bu işinizi kolaylaştıramaz” ifadelerini kullandı.

Daha önce, Rusya’dan gelen enerji arzı krizi zemininde AB ülkelerinde elektrik ve gaz fiyatlarının artması nedeniyle bazı Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından eleştirilen Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen, parlamentodaki konuşmasında hoşnutsuz AB parlamenterlerin elektrik ve doğalgaz faturalarını Moskova’ya göndermelerini teklif etmişti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’den Ermenistan’a ziyaret

Daha önce Tayvan’ı ziyaret ederek Çin ile kriz yaşanmasına neden olan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, şimdi de Ermenistan’ı ziyaret etti.

Ermenistan’ın provokasyonlarıyla sınırda meydana gelen çatışmalar konusunda Azerbaycan tarafını suçladı.

Pelosi, Ermenistan Meclis Başkanı Alen Roberti Simonyan ile başkent Erivan’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Azerbaycan tarafından Ermenistan topraklarına saldırılar düzenlendiğini ileri sürdü.

ABD Kongresini temsil eden bir heyetle Ermenistan’a ziyarette bulunduklarını ifade eden Pelosi, “saldırıları kuvvetli bir şekilde kınadıklarını” belirtti.

Pelosi, ABD’nin uzun zamandır açık bir şekilde Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının askeri bir yolla çözülemeyeceğini savunduğunu kaydetti.

Bölgede durumu yakından izlemeye devam ettiklerini dile getiren Pelosi, Karabağ ihtilafıyla ilgili tüm konular için müzakere edilmiş, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözümü desteklemeyi sürdürdüklerini belirtti.

Pelosi, iki ülke arasındaki ihtilafa müzakere yoluyla çözüm bulunması çağrısında bulundu.

Ermenistan asıllı ABD vatandaşlarının yüzde 40’ının kendisinin de temsilcisi olduğu California eyaletinde yaşadığını kaydeden Pelosi, bu nedenle kendisini “aile ziyareti”nde gibi hissettiğini dile getirdi.

Basın toplantısından önce Erivan’da sözde soykırım anıtını ziyaret eden Pelosi’nin, anıta çelenk bırakırken gözlerini sildiği görüldü.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyaretinde yaptığı açıklamalara, “ABD’nin iç siyasi gündeminin entrikalarının ve lobi çevrelerinin çıkarlarının, Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya’ya taşınması kabul edilemez”.” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Pelosi’nin Ermeni yanlısı bir politikacı olarak bilindiği ve heyetinde Ermeni yanlısı kongre üyelerinin bulunmasının bunu doğrudan gösterdiğine işaret edilen açıklamada, “ABD’de Kongre ara seçimleri döneminin yaklaştığını göz önünde bulundurursak, Pelosi’nin bu ziyaretini iç siyasi gündemi ve ABD’deki Ermeni lobi çevrelerinin desteğini kazanmak için kullandığı görülüyor. ABD’nin iç siyasi gündeminin entrikalarının ve lobi çevrelerinin çıkarlarının, Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya’ya taşınması kabul edilemez.” ifadeleri yer aldı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Nikolaevo-Kryvorizhskiy yönünde başarısız bir saldırı girişiminde bulunduğunu söylerken, Ukrayna’nın Donetsk Halk Cumhuriyeti, Zaporizhzhya, Kharkov ve Kherson bölgelerinde 360’tan fazla askerini kaybettiğini bildirdi.

Ukrayna’nın Kherson yönetimi şehir merkezine Ukrayna ordusu tarafından füze saldırısı düzenlendiğini bildirdi. Yönetim kimsenin yaralanmadığını ve Birleşik Rusya partisinin insani yardım merkezinin muhtemel hedef olarak gösterildiğini açıkladı.

Rusya’nın Belgorod Valiliği, bölge ilçesi Valuiki’de 72 evin hasar gördüğünü bildirdi. Valuyki’nin bombalanması sonucu bir sivilin öldüğü, iki sivilin de yaralandığı bildirildi.

Tayvan 6.8 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldı. Sarsıntılar Taipei’nin yanı sıra Fujian, Guangdong, Jiangsu ve Şangay eyaletlerindeki Çin anakara kıyılarında da hissedildi.

Nanmadol Tayfunu Japonya’nın Kyushu adasına şiddetli yağışlar ve kuvvetli rüzgarlar getirdi. Elektrik şebekesindeki hasar nedeniyle ada genelinde on binlerce evin elektriği kesildi.

Moldova’nın başkenti Kişinev’de muhalefet, yetkililerin istifasını talep eden miting düzenledi. Organizatörler 40 binden fazla katılımcı olduğunu bildirirken, polis ise en fazla 6 bin 500 kişinin toplandığını bildirdi.

Rusya’da son bir günde kaydedilen COVID-19 vaka sayısı 56 bin 751 olarak belirlendi. Bir önceki güne kıyasla yeni vaka sayısı bin 554 kişi azaldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img