spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların mikro kredi talepleri artıyor

Rusların mikro kredi talepleri artıyor

Rusya’da faaliyet gösteren finansal analitik merkezi Unicom tarafından yapılan araştırmaya göre, Rusların rekor miktarda mikro kredi talep etmeye başladığı öğrenildi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’nin paylaştığı raporda, Maaş öncesi avans olarak tabir edilen düşük meblağlı mikro kredi taleplerinin ağustos ayında keskin artış gösterdiği kaydedilirken, aynı zamanda talep edilen ortalama mikro kredi miktarı 24 bin 800 rubleyle rekora ulaştı.

Mikrofinans kuruluşlarının müşterilerine ortalama tutardan üç kat daha az teklif vermeye hazır olduğunu vurgulayan uzmanlar, öte yandan Rusların kredi tutarı taleplerinin yükseldiğinin altını çiziyor.

Çalışmada, “MFI kredileri için talep edilen ortalama tutar rekor seviyeye ulaşmış, ağustos ayında Ruslar 24 bin 800 ruble tutarında kredi almak için başvurmuştur” ifadelerine yer verilirken, nüfusun mikro kredi talebinin geçtiğimiz aya kıyasla yüzde 1,5 arttığı da belirtildi.

Mart ayında mikro kredilerde ortalama tutar 16 bin 300 ruble olarak gözlemlenirken, nisan ayında bu rakamın keskin bir şekilde 23 bin 500 rubleye sıçradığı ve büyümeye devam ettiği aktarıldı.

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI), Temmuz 2022’de verilen mikro kredilerin sayısı bir önceki aya göre yüzde 2,7 artışla 2 milyon 630 bin adede ulaştığını açıklamıştı.

Webbankir çevrimiçi platformunun CEO’su Andrey Ponomarev, şubat ayı sonu itibariyle mart ayını ilk haftalarında vatandaşların mikro kredi talebinin bir önceki yıla göre yüzde 50 arttığını söylerken, önceki haftalara kıyasla kredi taleplerinin yüzde 8 arttığını, genel olarak talep artışının ülkenin tüm bölgeleri için tipik olduğunu da sözlerine ekledi.

Eqvanta şirketler grubu başkanı Andrey Kleimenov ise başvuruların çoğunun 24 Şubat itibariyle gerçekleştiğini vurgularken, çevrimiçi kredi taleplerinde yüzde 60, perakendede ise yüzde 50’lik bir kredi talebi patlaması yaşandığını açıkladı.

Artan talebin ekonomik durumun belirsizliği ve artan gıda ve elektronik fiyatları karşısında Rusların şimdiden büyük alımlara duyduğu ihtiyaçtan kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, birçok bankada zaten kredisi olan vatandaşların çoğunlukla yüksek faizle banka dışı finans kuruluşları tarafından sunulan mikro kredileri yöneldiğini ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img