spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 17 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 17 Eylül 2022

Dün, 17 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Biden: Rusya nükleer silah kullanırsa hiç olmadığı kadar pahalıya mal olur

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal veya taktik nükleer silah kullanması durumunda “hiç olmadığı kadar pahalıya” olacağını belirtti.

Biden, CBC News’te yarın yayınlanacak “60 Minutes” programı için Scot Pelley’e verdiği röportajda, Ukrayna’daki savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’nın savaş alanında başarı elde etmesiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in köşeye sıkıştığını söyleyen Pelley’in, “Putin’in kimyasal ve taktik nükleer silahları kullanmayı değerlendirmesi halinde ona ne söylerdiniz?” sorusuna Biden, “Yapma, yapma, yapma. Savaşın çehresini 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana hiçbir şeye benzemeyen şekilde değiştireceksin.” cevabını verdi.

Putin’in nükleer silah kullanmasının sonuçlarına ilişkin Biden, “Tam olarak ne olacağını bilseydim sana söyler miydim sanıyorsun? Tabii ki söylemeyeceğim. Sonuçları olacak.” ifadelerini kullandı.

Peskov, Ukrayna’da nükleer silah kullanımı ile ilgili soruları yanıtladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD Başkanı Joe Biden’ın daha önce Rusya’nın Ukrayna’da nükleer veya kimyasal silah kullanması halinde sonuçlarına katlanacağına ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanması olasılığının “Rusya’nın Güvenlik Doktrini” bağlamında değerlendirilebileceğini söylerken, bu doktrinin incelenmesini tavsiye etti.

Yakın zamanda gazetecilere konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kamuoyuna açıklanmamasına rağmen Ukrayna’nın Rusya’nın bazı nükleer silah bulunduran tesislerine terör saldırıları gerçekleştirmeye çalıştığını, ancak bunun engellendiğini belirtmişti.

Ukrayna’nın Rusya’nın topraklarına ve altyapılarına yönelik terör saldırılarına şimdilik itidalli yanıt verdiklerinin altını çizen Putin, “Ancak bu saldırıları sürdürürlerse Rusya’nın yanıtı çok ağır olacak. Bizim Ukrayna’daki askeri operasyonumuzda ordumuzun yalnızca küçük bir kısmı yer alıyor. Orada yalnızca sözleşmeli askerler savaşıyor” diye konuşmuştu.

Rosneft: Almanya’nın varlıklarımıza el koyması yasa dışı

Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft, Alman hükümetinin ülkedeki Rosneft iştiraklerine el koymasının yasa dışı bir adım olduğunu ve varlıklarını korumak için adımlar atacağını bildirdi.

Rosneft’ten yapılan açıklamada, Almanya’nın Rosneft’in ülkedeki üç petrol rafinerisi dahil tüm varlıklarını işleten Rosneft Almanya’ya kayyum atama kararına tepki gösterildi.

Bunun “beklenmedik ve ABD politikası doğrultusunda alınan” bir karar olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu karar yasa dışıdır ve Avrupa Birliği yaptırımlarının, Alman ve Polonyalı düzenleyicilerin varlıklara el koymak amacıyla kasıtlı olarak yarattıkları bir durumun sonucudur.” ifadesine yer verildi.

Rosneft’in Almanya’daki petrol rafinerisi yatırımlarının 4,6 milyar avroyu geçtiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Rosneft, mahkemeye gitmek de dahil olmak üzere hissedarları korumak için mümkün olan tüm önlemleri alacaktır.” denildi.

Açıklamada, şirketin sorunların çözümü için Almanya’daki ilgili kurumlarla müzakere yapmaya da hazır olduğu belirtildi.

Alman hükümeti, ülkedeki enerji krizini gerekçe göstererek Rosneft’in ülkedeki iştiraki Rosneft Almanya’ya dün kayyum atamıştı.

Rusya, Kherson’da 120 Ukrayna askerini etkisiz hale getirdi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Kherson yakınlarındaki  çatışmlarda Ukrayna’nın 120’den fazla askerini kaybettiğini açıkladı.

Rusya’nın hava savunma füze sistemlerinin Kherson ve Nova Kakhovka’da 25 HIMARS saldırısına müdahele ettiğini söyleyen Konaşenkov, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yakın bir bölgeye iki Ukrayna top mermisi atıldığını bildirdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan ithal alkolde paralel ithalat teklifi geldi

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, alkollü içeceklerin paralel ithalat izni verilen ürünler listesine dahil edilmesini öngören taslağı hükümete sundu.

Taslak belgede ülkeye paralel ithalat mekanizması kapsamında Moet marka şampanya, Absolut marka votka, Hennessy marka konyak ve Jack Daniel’s marka viski dahil Rusya’ya tedariki sona eren alkollü içeceklerin getirilmesi teklif edilirken, listede Aperol, Bacardi, Baileys, Ballantine’s, Captain Morgan, Chivas, Finlandia, Gordon`s, Grey Goose, Hennessy, Jack Daniel`s gibi alkollü içecek markalarıyla birlikte Jagermeister, Jameson, Jim Beam Johnnie Walker, Olmeca, White Horse, William Lawson ve diğerlerinin de eklendiği kaydedildi.

Kırgızistan’ın Batken bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi

Kırgızistan, Tacikistan sınır muhafızlarıyla ile çatışmaların yaşandığı Batken bölgesinde olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ), Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmanın müzakereler yoluyla çözülmesini savundu.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, çatışmada 17 Eylül yerel saat 22:30 itibariyle hastanelerde kurşun ve şarapnel parçasından tedaviye alınan yaralı sayısının 129’a yükseldiğini bildirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan-Tacikistan sınırında yaşanan son gelişmelerin endişe verici olduğunu ve sorunların diyalogla çözülmesinin temenni edildiğini bildirdi.

Rusya basınından kısa kısa

Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki şehir merkezinde gerçekleşen Ukrayna saldırıları sonucunda dört kişi hayatını kaybetti. Üç kişi yaralandı.

Rus çelik üreticisi Nornickel, 2023 yılında 10 yıllık bir çalışan teşvik programı başlatacağını açıklarken, bu süre zarfında çalışanlar da dahil olmak üzere vatandaşlar sermayedeki paylarını mevcut yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkaracak.

Sovyetler Birliği’ndeki Sherlock Holmes filmlerinin yaratıcısı İgor Maslennikov 90 yaşında hayatını kaybetti.

 Rusya’da son 24 saatte COVID-19’a yakalananların sayısı 58 bin 305’e ulaştı.

Kazakistan’ın başkentinin adı bir kez daha Astana olarak değiştirildi. Böylelikle şehir altıncı kez isim değiştirmiş oldu. Mart 2019’da Nur-Sultan  olarak adlandırılmıştı.

CSKA ve Rus milli takımının savunma oyuncusu İgor Diveev sakatlığı nedeniyle en az üç ay sahalardan uzak kalacak. Diveev, Torpedo’ya karşı oynanan maçta sakatlanmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img