spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 16 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 16 Eylül 2022

Dün, 16 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, Erdoğan ile Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’ndeki temasları kapsamında bir araya geldi

40 dakika süren görüşmenin basına açık kısmında açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’na katkılarından ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, Türkiye’nin doğal gaz sevkiyatlarında Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldiğini söyledi.

Türkiye ile Rusya arasında çok sayıda alanda çalışmalar yürüttüklerini belirten Putin, “Her şeyden önce, (BM Gıda Programı) gıda programının uygulanmasına yaptığınız ve yapmaya devam ettiğiniz katkı için tekrar teşekkür etmek istiyorum. Ukrayna tahılının önemli kısmının en yoksul ülkelere gitmesini umuyoruz. Bu, şu ana kadar sağlanamadı.” dedi.

Putin, “Türkiye, Rusya’dan doğal gaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldi, TürkAkım sorunsuz bir şekilde çalışıyor.” ifadesini kullandı.

Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’yle ilgili çalışmaların sürdüğünü, santraldeki ilk ünitenin 2023’te devreye alınmasını umduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk ekonomisi için en iyi sonuca ulaşmayı hedefleyen politikasının farkında olduğunu anlatan Putin, “Türkiye’nin ŞİÖ üyesi ülkelerle çok iyi ve hızla büyüyen ekonomik bağları olduğunu görmezden gelemeyiz. Türkiye’nin bu yapıdaki çalışmalarını her şekilde memnuniyetle karşılayacağız.” dedi.

Putin, Rus gazının Türkiye’ye sevkiyatında ödemelerin yüzde 25’inin Rus rublesi olarak yapılmasıyla ilişkin anlaşmanın da yakında yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin de arttığını söyleyen Putin, Rus şirketlerin ürünlerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına satmasına yönelik adımlar atılabileceğini belirtti.

ŞİÖ liderleri Semerkant Deklarasyonu’nu kabul etti

Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları 22. Toplantısı sonuçlarına ilişkin ŞİÖ’nün Semerkant Deklarasyonu imzalandı.

Zirveye, örgüte üye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, gözlemci ülkeler Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, davetli liderler Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katıldı.

ŞİÖ üyesi Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan liderleri zirve sonuçlarına ilişkin Semerkant Deklarasyonu’nu imzaladı.

Deklarasyonda liderler, ŞİÖ’nün diğer devletlere ve uluslararası kuruluşlara yönelik olmadığını teyit etti ve karşılıklı çıkarları dikkate alarak iş birliğine açık olduklarını kaydetti.

Liderler, ekonomik gerçekler dikkate alınarak Dünya Ticaret Örgütünün etkinliğinin artırılması ve organizasyonda reform yapılması çağrısında bulundu.

Deklarasyonda savunma ve güvenlik alanında iş birliğini geliştirme, terörist ve aşırılık yanlısı örgütlerin tek bir listesini oluşturma niyetlerini beyan eden liderler, ayrıca terörle mücadeleye yönelik örgütün “Barış Misyonu” ortak askeri tatbikatlarının yapılmasının önemini vurguladı.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 7,5’e düşürdü

Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranını beklentiler doğrultusunda yüzde 8’den yüzde 7,5’e düşürdüğünü duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, Rus ekonomisinde arz ve talep unsurlarına ilişkin sorunların devam ettiği belirtildi.

Ülkedeki şirketlerin önemli bir kısmının üretim ve lojistik noktasında sıkıntılar yaşadığının ifade edildiği açıklamada, iç talebin ise toparlanmaya devam ettiği kaydedildi.

Enflasyonun ise düşmeye devam ettiğine işaret edilen açıklamada, “Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 7,5’e düşürme kararı almıştır. Ticari faaliyetlerdeki gelişmeler Rusya Merkez Bankası tahminlerinden daha iyi durumdadır. Ancak, Rus ekonomisi için dış koşullardaki zorluklar sürmektedir. Hanelerin enflasyon beklentileri de yüksek durumdadır.” ifadelerine yer verildi.

Nabiullina: Dolar ve Euro çok sayıda kişi için zehirli hale geldi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dolar ve Euro’nun yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki çok sayıda kişi için “zehirli” hale geldiğini söyledi.

Nabiullina, Rusya Merkez Bankası’nın politika faiz oranını yüzde 8’den yüzde 7,5’e düşürme kararının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rus halkının enflasyon beklentilerinin yüksek düzeyde olduğunu belirten Nabiullina, “Fiyatlardaki birkaç aylık düşüşe rağmen, nüfusun enflasyon beklentilerinin yüksek seviyelerde kalmasından endişe duyuyoruz.” dedi.

Gelecekte enflasyon baskısının artabileceğini anlatan Nabiullina, “Bu, diğer gerekçelerin yanı sıra halkın tasarruf etme eğiliminin azalmasıyla gerçekleşebilir. Şu anda vatandaşlar harcamaktan çok tasarrufa yöneliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Politika faiz oranının yüzde 7,5’e düşürüldüğünü anımsatan Nabiullina, “Bunun nötr para politikası bölgesinde bir seviye olduğunu düşünüyoruz. Faiz oranın daha da düşürülmesi için gerekli alanın daraldığına inanıyoruz. Faiz indirimlerine yönelik döngü tamamlanmaya yakın. Nötr bölgede kalmanın uygun olacağını değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Novak: Sibirya’nın Gücü 2, Kuzey Akım 2’nin yerine geçebilir

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Çin’e doğal gaz sevkiyatı için inşa edilmesi planlanan Sibirya’nın Gücü 2 doğal gaz boru hattının, Kuzey Akım 2’nin yerine geçebileceğini söyledi.

Projenin, Kuzey Akım 2 boru hattının yerine geçip geçemeyeceğine yönelik bir soruyu yanıtlayan Novak, “Doğrusu evet Sibirya’nın Gücü 2, Kuzey Akım 2’nin yerine geçebilir. Hatta kapasitenin yıllık 50 milyar metreküp olması planlanıyor.” dedi.

Rusya’dan başlayıp, Moğolistan üzerinden geçerek Sibirya’daki sahalardan Çin’e doğalgaz sevk etmesi planlanan Sibirya’nın Gücü 2 projesinin tasarım süreci Eylül 2020’de başlamıştı.

Rusya’nın tahıl ihracatı düşüşte

Rusya Tarım Bakanlığı, 1 Temmuz’da hasat mevsiminin başlamasından bu yana Rusya’nın hububat ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında azalarak 8 Eylül itibarıyla 8,7 milyon ton olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Bakanlığın “Tahıl Kalite Değerlendirme” raporunda, 1 Temmuz 2022- 30 Haziran 2023 dönemi olan yeni hasat mevsiminde Rusya’nın buğday ihracatının 6,96 milyon ton olduğu belirtilirken, arpa ihracatı 1,28 milyon ton, mısır ihracatı ise 380 bin ton olarak kaydedildi.

Rusya basınından kısa kısa

COVID-19 vakalarının yükselişe geçtiği Rusya’da, 11 bölgede daha önce iptal edilen halka açık yerlerde maske takma zorunluluğu yeniden yürürlüğe girdi.

Ulyanovsk, Arkhangelsk, Belgorod, Nizhny Novgorod ve Smolensk bölgelerinin yanı sıra Trans-Baykal, Habarovsk, Sahalin, Altay ve Tuva Cumhuriyeti, maske takma zorunluluğunu tekrar uygulamaya başlarken, Rusya’nın geri kalan 85 bölgesinde sadece kamu hizmetleri ve sağlık kurumlarında maske takmak zorunlu hale getirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Mıkolayiv bölgesinde Ukrayna ordusunun özel operasyon merkezinin karargahı ve eğitim merkezini vurduklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna savaşını kaybetmesi ve yaptıklarının hesabını vermesi gerektiğini söyledi.

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, aileler için sunulan tercihli konut kredileri için 56 milyar ruble daha tahsis edeceklerini duyurdu.

Almanya, enerjide arz güvenliği için Rus enerji şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya kayyum atadı.

Merkez Bankası tarafından hafta sonu ve pazartesi günü için belirlenen resmi dolar kuru, 36,53 kopeek düşüşle 60,03 rubleye gerilerken, Euro ise 25,44 kopeek düşerek 59,87 rubleye geriledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img