spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 13 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 13 Eylül 2022

Dün, 13 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Ushakov, Putin ve Erdoğan’ın Semerkant görüşmesindeki gündem başlıklarını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı ve Kremlin Dış Politika Danışmanı Yury Ushakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Semerkant’ta yapacağı görüşmedeki gündem başlıklarını açıkladı.

Semerkant’ta 14-16 Eylül’de gerçekleşecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi’nde bir araya gelecek iki liderin öncelikli olarak tahıl anlaşması ve ikili ekonomik meseleleri masaya yatıracaklarını belirten Ushakov, “Putin ve Erdoğan zaten sürekli olarak temas halinde. Semerkant’taki zirvede de tahıl anlaşması ve Rusya-Türkiye arasındaki ikili ekonomik meseleleri ele alacaklar” diye konuştu.

İki liderin yüzyüze ve telefonda sürekli diyaloğu sürdürdüğünün altını çizen Ushakov, “Gündemde birçok konu var. Putin’in, tahıl anlaşmasının sonuçlandırılmasında böylesine olumlu bir rol üstlenen Türk liderle müzakere edeceği birçok konu var” ifadelerini kullandı.

Scholz, Putin ile telefonda görüştü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Scholz’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 90 dakika süren telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü savaş ve bunun sonuçlarının ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, Scholz’un Putin’e bir an evvel ateşkesin sağlanması, Rus birliklerinin tamamen geri çekilmesi ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı temelinde diplomatik bir çözüm bulunması çağrısında bulunduğu aktarıldı.

Kremlin, Ermenistan-Azerbaycan ihtilafını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki telefon görüşmesi doğrultusunda, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki ihtilafın tırmanması konusunda ciddi uzman çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

Rusya ile birlikte Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın üye olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) Sözcüsü Vladimir Zaynetdinov, örgütün Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınırda güç kullanımını kabul edilemez bulduğunu vurgularken, bölgedeki sorunların siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözülebileceğini, anlaşmalara uyulması gerektiğini ifade etti.

Lavrov, dolar ve Euro’nun uluslararası ticarette rolünü azaltmanın öncelikleri olduğunu belirtti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın diğer ülkeler aleyhine egemenliğini sürdürmek için kullandığı araçların yerini alacak, ulusal para birimlerinin kullanımını arttıracak, dolar ve Euro’nun uluslararası ticarette rolünü azaltacak mekanizmalar oluşturulmasının öncelikleri olduğunu söyledi.

Lavrov, bakanlık nezdindeki iş konseyi toplantısında yaptığı konuşmada Ukrayna’ya gerçekleştirdikleri “özel askeri operasyon” ile Batı’nın Rusya’ya karşı yıllardır yürüttüğü hibrit savaşın benzeri görülmemiş karakter kazandığını ifade etti.

Bakan Lavrov, “Amaç açıkça ilan edildi: Ekonomiyi yok etmek, ülkemizi dünya siyasetinin arka bahçesine itmek. Son zamanlarda, iç siyasi istikrarı bozmak için yaptırımların kullanılması yönünde açık çağrılar yapıldı.” dedi.

ABD’den Lavrov’a vize çıktı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve beraberindeki bazı heyet temsilcilerinin New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çalışmalarına katılmaları için ABD vizesi aldıklarını bildirdi.

20 Eylül’de başlayacak olan programda Rus heyetine başkanlık edecek olan Lavrov ve heyetine vize konusunda ABD’den uzun süredir geri dönüş yapılmamıştı.

Rusya: Ukrayna’da 293 uçak, 154 helikopter, 4 bin 900 tank ve zırhlı yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’da bugüne kadar 293 uçak, 154 helikopter, 4 bin 900 tank ve zırhlı aracı yok ettiklerini bildirdi.

Rus hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla Slavyansk, Konstantinovka, Artyömovsk (Bahmut), Kurdyumovka yerleşim birimlerinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin geçici konuşlandığı noktaları vurduğunu ifade eden Konaşenkov, bunların dışında Mıkolayiv bölgesinde Murahovka, Bereznegotovo yerleşim birimlerinde, Zaporijya bölgesinde Balabino yerleşim yerinde ve Kharkov’da Ukrayna birliklerini ateş altına aldıklarını aktardı.

Konaşenkov, “Bu saldırılarda Ukrayna askerleri ve yabancı paralı savaşçıların günlük kayıpları 800 ölü ve yaralıyı geçti.” ifadelerini kullandı.

Doguzova: Rusya’dan Avrupa’ya turist akışındaki düşüş rekor seviyede

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, 2022 sonuçlarına göre Rusya’dan Avrupa’ya turist akışının pandemi öncesi 2019 yılına kıyasla 15 kat daha düşük olacağını bildirdi.

Bu yıl Avrupa’da tatil yapan turist sayısının yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşacağını söyleyen Doguzova, “Çoğu Avrupa ülkesi pandemi kısıtlamalarını kaldırdı. Bu ülkelere tüm bu yıllar boyunca turizm amaçlı girmek imkansızdı. Pandemiden önce Avrupa ülkelerinde yılda yaklaşık 15 milyon Rus vatandaşı tatil yapıyordu. Şimdi ise bu sayı neredeyse 15 kat düşerek rekora ulaştı” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanlığı, bütçe uygulamalarında dijital ruble kullanımını değerlendirecek

Hükümetin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’in Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası’na 19 Aralık’a kadar devlet bütçesinin uygulanması sürecinde dijital ruble kullanımı konusunda hükümete teklif göndermeleri talimatını verdiği belirtildi.

Rusya, Karadeniz’den Türk somunu ithalatını artırdı

Karadeniz’den yılın ocak-ağustos döneminde yapılan Türk somonu ihracatı yüzde 149 artarak, 81 milyon 645 bin 462 dolara ulaşırken, Rusya’ya yapılan Türk somonu ihracatı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 131 artış gösterdi.

Rusya basınından kısa kısa

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 19 Eylül’de düzenlenecek cenaze törenine, Rusya, Belarus ve Myanmar’ın davet edilmediği, İran’a ise büyükelçi düzeyinde davet gönderildiği bildirildi.

Ukrayna’daki operasyonda Kharkov’da ordunun geri çekildiği ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın şu anda tam ya da kısmi seferberliği düşünmediğini söyledi. Yakın zamanda Kharkov’da karşı saldırıya geçen Ukrayna ordusunun en az 8 kat daha fazla asker sayısına sahip olduğu açıklanmış, bu nedenle bölgedeki Rus güçlerinin geri çekildiği belirtilmişti.

Rusya Eğitim Bakanı Sergey Kravtsov, Kharkov Bölgesi’nden ayrılmak isteyen Ukraynalı öğretmenlerin Rusya’ya tahliye edildiğini söyledi.

Rusya’ya karşı en fazla yaptırım uygulayan ülkelerin başında gelen Almanya’nın temmuz ayında Rusya’dan ithalatı yüzde 45,8 gerilerken, parasal olarak ithalat hacminde ise yüzde 10,2’lik artış meydana geldi.

Federal Güvenlik Servisi (FSB), Moskova Bölgesi’nde devlete bağlı bir havacılık tesisinin kalite müdürünün gözaltına alındığını bildirdi. Federal Güvenlik Servisinin verilerine göre, müdürün askeri uçak parçalarının çizimlerinin parçalarını cep telefonuyla videoya alıp Odessa havacılık fabrikasının bir çalışanına ilettiği tespit edildi.

İngiliz gazetesi The Guardian, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan taslak belgeye atıfta bulunduğu haberinde, daha önce Rus gazına tavan fiyat getirmek isteyen Avrupa Birliği’nin (AB) çabalarının sonuçsuz kaldığını yazdı.

Federal Eğitim ve Bilim Denetleme Servisi, Ukrayna’daki özel operasyonla ilgili soruların, ders kitaplarının değiştirilmesinin ardından Birleşik Devlet Sınavı’na (YeGE) dahil edileceğini açıkladı.

Rusya’nın Trabzon Başkonsolosluğu, Gürcü sınır muhafızlarının karayolu ile Türkiye’ye geçmek isteyen Rus vatandaşlarına izin vermediğini bildirdi.

Ünlü film yönetmeni Jean-Luc Godard 91 yaşında hayatını kaybetti.

Kazakistan, başkenti Nur-Sultan’ın eski ismine döndürmek için anayasada değişiklik yapmayı değerlendirecek.

Rusya’da ağustos ve eylül ayının ilk haftalarında 60 rublenin üstünde sabit kalan ABD doları, 31 Ağustos’tan bu yana ilk kez 60 ruble bandının altına düştü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img