spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 10 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 10 Eylül 2022

Dün, 10 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, Moskova’nın konut inşaat hacimlerinde rekora ulaştığını söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2021 yılında Moskova’daki konut inşaat hacminin şehrin tüm tarihi için mutlak bir rekor olduğunu söyledi.

Moskova Şehir günü vesilesiyle Zaryadye Parkı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, geçen yıl başkentteki inşaat firmalarının  yaklaşık 8 milyon metrekarelik konut ürettiğini vurgulayan Putin, “ Bu hacimlerin şehir tarihinde bir rekor olduğuna dikkat çekiyorum. Bu rakamlar 60’lı ve 70’li yıllardaki konut inşaatı seferberliğinde bile kırılamadı” diye konuştu.

Rusya Ulusal Refah Fonu düşüşte

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ulusal Refah Fonu’nda (FNB) 1 Eylül 2022 itibarıyla 11 trilyon 869 milyar 900 milyon ruble olduğu kaydedildi.

Rusya’nın ek petrol ve gaz gelirlerini kara günler için sakladığı Ulusal Varlık Fonu’nun 2022 yılı için öngörülen gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 8,9’una ulaştığı belirtilen raporda, 1 Ağustos itibariyle Ulusal Varlık Fonu’nun 12 trilyon 155 milyar ruble olduğu, fon hacminin ağustos ayında 285,985 milyar ruble düştüğü belirlendi.

FNB’nin likit varlıkları bir ay önceki 8 trilyon 663,64 milyar rubleye (141,309 milyar dolar) karşı 8 trilyon 289,863 milyar rubleye (137,323 milyar dolar) gerilerken, Maliye Bakanlığı’na göre, 1 Eylül itibariyle Rusya Merkez Bankası’ndaki ayrı hesaplarda 49 milyar 189 milyon Euro, 5 milyar 314,8 milyon sterlin, 768 milyar 258 milyon Japon yeni, 309 milyar 720,1 milyon Çin yuanının yanı sıra 554,911 ton altın ve 4,512 milyar ruble yatırıldı.

Rosstat Rusya’nın ikinci çeyrek GSYH düşüş tahminini açıkladı

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), ülkenin GayriSafi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 4,1 oranında geriledi.

2022’nin ilk yarısı için Rusya GSYH hacmi 69,292 trilyon ruble olarak gerçekleştiği vurgulanan rapora göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde Rusya’nın GSYH’sı yıllık bazda yüzde 4,1 daralırken, öte yandan ilk çeyreğe göre yüzde 0,6 büyüdü.

Rusya’nın 2022’nin ikinci çeyreğii için GSYH hacmi, cari fiyatlarla 34,663 trilyon ruble olarak gerçekleşti.

Rusya’da toplam vaka sayısı 20 milyonu geçti

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi, son bir gün de ülkede 53 bin 486 kişide coronavirüs enfeksiyonu tespit edildiğini belirtirken, salgının başından bu yana Rusya’da COVID-19 vaka sayısının 20 milyon 13 bin 781 kişiye ulaştığını açıkladı.

Son 24 saatte COVID-19 nedeniyle vefat sayısı 97 kişi olarak açıklandı.

Rusya, Ukrayna’nın İzyum ve Balakley şehirlerindeki birliklerini geri çekiyor

Rusya Savunma Bakanlığı, ordusunun kontrolü altında tuttuğu Ukrayna’nın Kharkov bölgesindeki İzyum ve Balakley şehirlerinden geri çekilmeye başladığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun eylemlerine ilişkin açıklama yapıldı.

​​​​​​​Açıklamada, Rus silahlı kuvvetlerinin “askeri operasyonun hedefine ulaşması için” Kharkov bölgesine bağlı Balakleya ve İzyum şehirlerindeki birliklerinin Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarına yönlendirilmesi için bir çalışma gerçekleştirildiği kaydedildi.

Bosna Hersek’in Rusya ile “dostluk maçı” yapma kararı tepkilere sebep oldu

Bosna Hersek Futbol Federasyonunun, Rusya Futbol Federasyonundan gelen “dostluk maçı” teklifine olumlu yanıt vermesi bölgede tepkilere sebep oldu.

Rusya’nın geçen hafta gönderdiği teklifi, komisyon toplantısında değerlendiren Bosna Hersek Futbol Federasyonunun, söz konusu tartışmalı kararı almadan önce UEFA’ya da danıştığı ve UEFA’nın da dostluk maçı oynanmasında bir sakınca görmediği ifade edilirken, Bosna Hersekli ünlü futbolculardan karara tepki geldi.

Futbolculardan Edin Dzeko ve Miralem Pjanic, yerel basına yaptıkları açıklamada, federasyonun “dostluk maçı” teklifine olumlu cevap vermesini eleştirdi.

Dzeko, Rusya’ya gitmek istemediğini, her zaman barıştan yana olduğunu, Bosna Hersek Milli Takımı’nın kiminle oynayacağına karar veren kişinin kendisinin olmadığını ancak bu konuda tutumunun belli olduğunu söyledi ve “Bu zor zamanlarda Ukrayna halkıyla dayanışma içerisindeyim.” ifadesini kullandı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul oturumuna katılmak için ABD’nin Rus heyetine vize verme yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Kral Charles III, resmen İngiltere Kralı oldu.Taç giyme töreni daha sonraki bir tarihe ertelenirken, Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreninin 19 Eylül’de gerçekleştirileceği açıklandı.

Avrupa’nın en büyük dönme dolabı Moskova’da açıldı. Dönme dolabın uzunluğu 140 metre yüksekliğinde olurken, London Eye’dan beş metre daha yüksek.

Rusya’da yerel seçimlerde oy verme işleminin ikinci günü devam ediyor. Aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Moskova’daki belediye seçimlerinde oy kullandı.

 Animasyon sanatçısı Vladimir Vyshegorodtsev hayatını kaybetti. Vyshegorodtsev, “Baba Yaga’ya karşı”, “Prostokvashino’da Tatil” ve diğer ünlü Rus çizgi filmlerinin yaratıcısıydı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img