spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 4 Ağustos 2022

Rusya’da dün neler oldu? 4 Ağustos 2022

Dün, 4 Ağustos 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, Rusya Güvenlik Konseyi ile Rusya-Türkiye zirvesi ve Karabağ’daki gelişmeleri görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkanlık ettiği Rusya Güvenlik Konseyinde, yarın gerçekleşecek Rusya-Türkiye zirvesini ve Karabağ’daki son gelişmeleri görüştü.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Putin, Rusya Güvenlik Konseyi üyeleriyle çevrim içi toplantı yaptı.

Toplantıda, 5 Ağustos Cuma günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin arasında Soçi’de gerçekleşecek görüşme öncesinde Rusya-Türkiye ilişkileri ele alınırken, Karabağ’daki son gelişmeler de istişare edildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bugün yaptığı açıklamada, Erdoğan ile Putin’in Karabağ’daki son gelişmeleri yarınki görüşmede ele alabileceklerini söylemişti.

NATO’dan Rusya’ya karşı uyarı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı galip gelmesi halinde komşusu olan başka ülkelere saldırabileceğini söyledi.

Konuşmasında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına değinen Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’yı desteklemesinin ahlaki bir sorumluluk olduğunu dile getirdi.

Stoltenberg, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna hakkındaki arzularında başarılı olamaması bizim çıkarımıza. Putin’in istediğini askeri güçle elde edebileceğini gördüğü bir dünya bizim için daha tehlikeli bir dünya olacaktır. Rusya bu savaşı kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak. Sonra sıra Rusya’nın diğer komşularına gelebilir.” dedi.

Merkez Bankası, dolar ve Euro kullanımını azaltmaya yönelik ek tedbirler alacak

Rusya Merkez Bankası, dost olmayan ülkelerin attığı adımlar nedeniyle ABD doları ve Euro kullanımının riskler barındırdığını belirterek, söz konusu dövizlerden uzaklaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu tür para birimlerinde bankacılık işlemlerini azaltmaya yönelik ek önlemler getirileceğini duyurdu.

Rusya Merkez Bankası tarafından yayımlanan “Finans piyasası: Güncel koşullarda yeni zorluklar” adlı raporda, finans kurumlarının istikrarının ve ekonominin yapısal dönüşümüne katılımlarını sağlamanın ana önceliklerden biri olduğu belirtildi.

Rusya’nın dost olmayan ülkeler olarak belirlediği Batılı ülkelerin attığı adımların mali riskleri artırdığı uyarısına yer verilen raporda, “Rus varlıklarının dost olmayan ülkeler tarafından engellenmesi ve dünya rezerv para birimlerindeki ödemelere yönelik operasyonel kısıtlamalar, ABD doları ve Euro kullanırken vatandaşlar ve işletmeler için riskler yaratıyor.” denildi.

Rusya’da güncel yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 23 Temmuz- 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 15,3’te sabitlendi.

16 Temmuz- 22 Temmuz 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 15,39’dan yüzde 15,3’e gerilediği hatırlatılan bakanlık raporunda, “23 Temmuz-1 Ağustos 2022 (10 gün) haftasında fiyatlardaki düşüş devam etmiş, yüzde 0,14 olarak gerçekleşmiştir. Yıllık bazda ise fiyat artış oranı değişmeden yüzde 15,3 olarak sabitlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Rusya: Ukrayna’da toplam 786 çok namlulu roketatarı yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, askeri operasyonun başlangıcından bu yana Ukrayna ordusuna ait 786 çok namlulu roketatarın imha edildiğini söyledi.

Ukrayna’nın Kharkov bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 92. Mekanize Tugayı’nın pozisyonlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla saldırı düzenlendiğini belirten Konaşenkov, saldırı sonucu 130 kadar askerin hayatını kaybettiğini, 13 zırhlı aracın imha edildiğini aktardı.

Konaşenkov, Donetsk bölgesinde 95. Hava Taarruz Tugayı’nın geçici pozisyonlarına yönelik düzenlenen saldırıyla da 400 kadar askerin öldüğünü, 20 askeri teçhizatın imha edildiğini bildirdi.

Putin’i ziyaret eden eski Almanya Başbakanı Schröder’den Türkiye’ye övgü:

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye’nin, Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafın sona ermesi çabalarında, şu anda tahıl sevkiyatına ilişkin müzakeredeki gibi çok yardımcı olduğunu söyledi.

Schröder, Moskova’da geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından bugün yayımlanan Stern dergisine röportaj verdi.

Kremlin’in “müzakere edilmiş çözüm” istediğini belirten Schröder, “Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafta martta İstanbul’da olduğu gibi bir müzakere yaklaşımı vardı. Türkler, şu anda tahıl sevkiyatına ilişkin müzakerede oldukları gibi çok yardımcı oldular. Tahıl anlaşması ilk başarıdır. Belki bu yavaş yavaş bir ateşkese dönüştürülebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı sona erdirmek için iki tarafın da tavizler vermesi gerektiğini vurgulayan Schröder, “Ukrayna’nın olası tavizlerini önceden ‘Rusya’nın dikte ettiği bir barış’ olarak karalamak büyük bir hatadır.” ifadesini kullandı.

Medvedev: ABD, kendi kıtası dışındaki her yere nifak soktu

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’yı kasten istikrarsızlaştırdığını belirterek, kendi kıtası dışında her yerde anlaşmazlık çıkardığını söyledi.

Kişisel Telegram hesabında açıklamalarda bulunan Medvedev, “Amerikalılar, Avrupa’daki müttefiklerinin durumunu zaten istikrarsızlaştırdı. Şimdi sıra Asya dahil dünyanın diğer bölgelerinde. Kendi kıtaları dışında her yere nifak tohumları ekiyorlar. Rusya, Çin, Avrupa, Asya, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika’yı istikrarsızlaştırma politikaları zaten gizli değil” diğe konuştu.

Rusya basınından kısa kısa

Dünyaca ünlü Alman spor giyim markası Adidas, yılın ilk yarısına ilişkin sunduğu mali raporunda, Rusya’daki faaliyetlerinin askıya alınması nedeniyle gelir kaybının 100 milyon Euro’nun üzerinde olduğunu açıkladı.

Dünyaca ünlü Alman spor giyim markası Adidas, yılın ilk yarısına ilişkin sunduğu mali raporunda, Rusya’daki faaliyetlerinin askıya alınması nedeniyle gelir kaybının 100 milyon Euro’nun üzerinde olduğunu açıkladı.

Rusya’da faaliyet gösteren finans danışmanlık hizmeti Platforma tarafından düzenlenen araştırmaların sonuçları, şubat ayından bu yana ülkedeki birçok küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) tasarruf modunu geçtiğini gösterirken aynı zamanda personelini azaltmaya başladığını da ortaya çıkardı.

Rusya’da pandemiden en çok zarar gören sektörlerin başında gelen yeme-içme sektörünün cirosu, Batı yaptırımları sonrası düşen gelirlerle birlikte geriliyor.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre ülkede faaliyet gösteren kafe, restoran ve catering işletmelerinin Haziran 2022 cirosu yaklaşık yüzde 3 düşüş gösterirken, mayıs ayında bu düşüşün yüzde 5,2 olarak kaydedildiği açıklanmıştı.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Renault parçalarını paralel ithalat kapsamı dışında bıraktı. Bu karar, AvtoVAZ’ın marka için garanti hizmeti sağlama yükümlülüğünü üstlenmesi nedeniyle alınırken, Lancome, Redken, Yves Saint Laurent, Helena Rubinstein, Valentino, Giorgio Armani ve Kerastase gibi parfüm ve kozmetik markalarının paralel ithalatına da izin verildi.

AB InBev Efes, Rusya’daki bazı popüler yabancı bira markalarını yerelleştirdi. Bunlar arasında Spaten, Franziskaner, Leffe Blonde ve Brune yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img