spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin-Erdoğan Zirvesi başladı

Putin-Erdoğan Zirvesi başladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de saat 15.20 itibariyle başladı.

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Rus lider, Avrupa’daki enerji krizine değinerek, Türk Akım’ı Avrupa’ya Rusya’dan gaz sağlanması için en önemli arterlerden biri olarak nitelendirirken, bölgedeki ortaklarının Ankara’ya minnettar olması gerektiğini vurguladı.

Rus lider, bununla birlikte Türkiye’nin tüketimi için Rusya Federasyonu’ndan büyük miktarlarda petrol, gaz ve kömür aldığını, bu tedariklerde de hiçbir sorun yaşanmadığını ifade etti.

Tahıl krizinin aşılması için yaratılan müşterek koordinasyon merkezi konusunda Erdoğan’a kişisel çabalarından dolayı minnettar olduğunu belirtirken, “İnşaatını yakın zamanda tamamladığımız Türk Akım doğal gaz boru hattı, bugün Avrupa’ya Rusya Federasyonu’ndan gaz sağlanması için en önemli arterlerden biri. Rus gazının tedariki için diğer tüm yönlerden farklı olarak düzgün ve hatasız bir şekilde çalışıyor” diye konuştu.

Putin, Erdoğan’a “Sizin tahıl konusundaki anlaşmalarda doğrudan katılımınız ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin arabuluculuğuyla Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl tedariki ile ilgili sorun çözüldü. Tahıl sevkiyatları şimdiden başladı. Bu anlaşmada aynı zamanda Rusya’dan gıda e gübre ihracatı da bulunuyor. Gıda ve su temininde büyük sorunların eşiğinde olan ve özellikle gelişmekte olan ülkeler için bu anlaşmalar çok önemli. Bunun için size bizzat teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkilerine de değinen Rus lider, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bu zirvede bir mutabakat anlaşması imzalayabileceklerini umduğunu dile getirirken, ülkelerin hayata geçirmesi gereken çok sayıda ikili proje olduğunu söyledi.

Ticaret hacimlerimiz iki katına çıktı

Rusya Devlet Başkanı, 2022’nin ilk çeyreğinde karşılıklı ticaret hacminin iki katına çıktığını da kaydederken, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Geçen yıl ticaret ciromuzun yüzde 57 arttığını ve bu yılın ilk aylarında mayıs ayı dahil olmak üzere iki katına çıktığını hatırlatmak isterim. Akkuyu NGS inşaatına ek olarak birçok büyük projemiz yer alıyor. Bu toplantımız, 19 Temmuz’da Tahran’da varılan mutabakatların kağıda dökülmesi ve uygulanması anlamına geliyor. Yakın zamanda ekonomiden sorumlu hükümet heyetimiz Türkiye’yi ziyaret ederek Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin genişletilmesini masaya yatırdı. Meslektaşlarımızla işbirliğimizin en önemli alanlarını inceledik. Bugünkü zirvede ikili ticari ilişkilerimizi geliştirecek bir mutabakat anlaşması imzalayabileceğimizi umuyorum.”

Erdoğan: Tüm meselelere nokta koymamız gerekiyor

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Rus Sanatoryum’da gerçekleşen zirvenin basına açık kısmında söz alan Erdoğan, Putin’e teşekkür ederek Tahran ziyaretinin ardından 17 gün aradan sonra tekrar bir araya gelişleri sebebiyle memnuniyetini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ilişkin “Suriye’deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir.” dedi.

Her iki ülke heyetinin Türkiye’de yaptığı görüşmelerin de verimli geçtiğini bildiren Erdoğan, “Siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda birçok konuları ele aldılar ve şimdi de bizim bu konulardan sonra buna bir adeta nokta koymamız inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfayı da açacaktır. Gerek enerjide gerek Karadeniz hattının tarımda, tahılda buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ilgili olarak atılan adımlar ki bütün bunlarla beraber bölgedeki bazı adımların atılması, bunlar gerek heyetlerimizin yaptığı ama bizim de bugün başa baş ikili bu görüşmeyi yapmak suretiyle Türkiye ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

“Suriye’deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor ve bu konuyla ilgili olarak da atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki bir güç kazanacaktır. Yine bugün tabii dünyanın gözü Soçi’de. ‘Acaba Soçi’de ne görüştüler, ne yaptılar?’ Burayı takip ediyorlar. Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevaplar onları belli istikamette yönlendirecektir.

Sizin de ifade ettiğiniz gibi Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor. Enerji alanında Akkuyu konusunu bugün sizlerle bir noktaya getirmemiz onu belli bir yerde gerçekten değerlendirerek, karara bağlanmamız Akkuyu’daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Çünkü belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek ve bu konuyla ilgili olarak da etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum. Ben de bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi özellikle ifade etmek istiyorum.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img