spot_img
24.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, Karabağ'daki durumun ağırlaşmasından endişeli

Kremlin, Karabağ’daki durumun ağırlaşmasından endişeli

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’nın Dağlık Karabağ’daki gerilimin tırmanışından endişe duyduğunu vurgularken, Rusya’nın tarafları itidalli olmaya ve üçlü anlaşmaları uygulamaya çağırdığını söyledi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Karabağ’daki durumu dikkatle izlediklerini belirterek, “Doğal olarak durumun ağırlaşmasından endişe duyuyoruz. Tarafları itidalli olmaya ve en önemlisi imzalanan üçlü bildirinin tüm hükümlerine uymaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Karabağ sorunu, Putin-Erdoğan zirvesinde masaya yatırılabilir

Peskov, Karabağ’da son günlerde yaşanan gerilimin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarınki (5 Ağustos 2022 Cuma) zirvesinde ele alınabileceğini söyledi.

Bir gün önce Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerince 2. Karabağ Savaşı sonrasında varılan mutabakatı kabaca ihlal ettiği, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabalara zarar verdiği belirtildi.

Bakanlık, Laçın istikametindeki Azerbaycan mevzilerinin yasa dışı Ermeni silahlı güçlerce ateş altına alınması ve bir Azerbaycan askerinin şehit düşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, bugün meydana gelen kanlı olayın, Ermenistan’ın 10 Kasım 2020’de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerince imzalanan üçlü bildiriyi kabaca ihlal ettiğini, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabalara zarar verdiğini bir kez daha gösterdiği bildirildi.

Bunun, Ermenistan’ın uluslararası arabulucuların çabalarına saygısızlığının da bir göstergesi olduğu vurgulanan açıklamada, “Azerbaycan topraklarında meydana gelen olayın tüm sorumluluğu, yasadışı silahlı gruplarını komşu devletin topraklarından henüz çekmemiş olan Ermenistan’ın, siyasi ve askeri liderliğine aittir. Azerbaycan topraklarının güvenliğini ve sınırlarının bütünlüğünü sağlamak için tüm uygun önlemler bundan sonra da devam ettirilecektir.” ifadeleri yer aldı.

Dün sabah Karabağ’da, Rus unsurların geçici olarak konuşlandığı bölgelerde bulunan yasa dışı Ermeni güçler, Laçın ilindeki Azerbaycan mevzilerini yoğun ateş altına almış, Azerbaycan ordusundan bir asker şehit olmuştu.

Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin çalışmaları

Gazetecilerin İstanbul’da imzalanan mutabakatla faaliyete geçen Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin Ukrayna’dan çıkan ilk tahıl gemisindeki denetimleri hakkındaki sorularını yanıtlayan Peskov, Rusya’nın Ukrayna’dan tahıl ihracatı mekanizmasının etkin bir şekilde çalışmaya devam etmesini umduğunu tekrarladı.

Yakın zamanda Putin ve Erdoğan’ın 5 Ağustos’ta Soçi’de enerji ve genişleyen ticari ve ekonomik ilişkileri tartışacaklarını söyleyen Peskov, “Tahıl ihracatı ile ilgili müşterek koordinasyon merkezine gelince, bu tek seferlik bir mekanizma değil. Bu limanlarda biriken tahılın ihracatını sağlamak için tasarlanmış bir mekanizma ve mekanizmanın aynı şekilde etkin bir şekilde çalışmaya devam etmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img